Banke upnice, ki so sredi februarja uradno postale več kot 90-odstotne lastnice Trima, bodo na današnji skupščini prevzele tudi nadzorni svet družbe.

Koga bodo bankirji imenovali v nadzorni svet, uradno še ni znano. Med najresnejšimi kandidati pa so se včeraj omenjali zlasti nekdanji predsednik uprave Luke Koper Bojan Brank, bivši predsednik uprave KD Skladov Roman Androjna, solastnik SGP Pomgrada Stanko Polanič ter Bogdan Topič, ki po razrešitvi dolgoletne predsednice uprave Trima Tatjane Fink začasno vodi upravo družbe. Abanka je kot 20-odstotna lastnica Trima v nadzorni svet predlagala tudi Blaža Angela, vendar za zdaj ni znano, ali je pri svojem predlogu vztrajala. Če bo za nadzornika ponovno imenovan tudi Topič, bo lahko svoj mandat nastopil šele konec prihodnjega meseca oziroma po imenovanju novega predsednika uprave.

Prav imenovanje nove uprave pa bo ena od prvih nalog novega nadzornega sveta, ki bo nemudoma po imenovanju na mizo že dobil tudi listo kandidatov. Razpis je namreč Trimo oziroma kadrovska agencija Amrop Adria Marka Mlakarja že objavila in ga pred dnevi tudi zaključila. Ključni pogoji, ki jih mora izpolnjevati bodoči predsednik uprave, so poleg univerzitetne izobrazbe še pet let izkušenj na vodstvenih položajih v primerljivi dejavnosti ter znanje angleškega in ruskega ali nemškega jezika. Koliko kandidatov se je odzvalo na razpis, za zdaj še ni znano, so pa ti imeli za prijavo na razpolago vsega osem dni.

Kot smo že poročali, naj bi si več bank z NLB na čelu prizadevalo, da bi vodenje družbe prevzel predsednik nadzornega sveta Intereurope Igor Mihajlović. Vendar glede na to, da je zavrnil opravljanje funkcije prokurista, ni pričakovati, da ga zanima funkcija predsednika uprave. Za prokurista so pred dnevni imenovali Gregorja Jakliča iz novomeške gradbene skupine CGP.

Bodoči predsednik uprave Trima bo imel vse prej kot lahko delo, saj je Skupina Trimo tudi po lanski 4-milijonski dokapitalizaciji s pretvorbo dela bančnih posojil v kapital še vedno prezadolžena in kapitalsko podhranjena. Še vedno jo namreč bremeni kar za okoli 60 milijonov evrov posojil, ki pa jih s tekočim poslovanjem ne more financirati. Kako je lani poslovala Skupina Trimo, v družbi še ne razkrivajo, v prvih devetih mesecih lanskega leta pa so se soočali s kar 17-odstotnim padcem prihodkov. Po neuradnih ocenah naj bi tako lani Skupina Trimo ustvarila le okoli 80 milijonov evrov prihodkov, medtem ko naj bi dobiček iz poslovanja pred oslabitvami in amortizacijo znašal okoli štiri milijone evrov. Za Trimo bo tako ključnega pomena, da ustavi padec prodaje, kar pa brez hitrejšega sproščanja bančnih garancij ne bo izvedljivo. Kot pojasnjujejo v Trimu, pri bankah pridobivajo garancije, ki jih potrebujejo za pridobivanje novih poslov, vendar »izrazito prepočasi glede na dogovor in potrebe družbe«.