Gospodarska diplomacija pripomore k odpiranju novih trgov za slovenska podjetja in k privabljanju tujih investicij. "Naš trg je premajhen, bančni sektor je v krču in če se ne bomo odprli, če ne bomo delovali globalno, potem so naše možnosti, da pridemo iz te krize, precej omejene," je v uvodnem nagovoru izpostavil minister za zunanje zadeve Karl Erjavec.

"Nič ne pomaga, če se gremo gospodarsko diplomacijo, potujemo in imamo množico stikov, če na koncu nimamo sklenjenih pogodb," je poudaril. Zato je bil namen današnjega srečanja s konkretnimi predlogi doseči večjo učinkovitost gospodarske diplomacije. Že sam minister je priznal, da se včasih srečujejo z birokratskimi težavami, ko se na primer pojavi možnost, da bi v Slovenijo pripeljali poslovneže, a je problem viza.

Glavna direktorica Trima Tatjana Fink je povedala, da z večino veleposlaništev sodelujejo zelo dobro. Še več pomoči pa potrebujejo pri navezovanju stikov z inštituti in univerzami. Želeli bi si, da bi se v okviru veleposlaništev organizirali posamezni sestanki za konkretne projekte. Potrebovali pa bi tudi informacije o načrtovanih investicijah in projektih. Poleg tega je potrebna podpora pri ustanavljanju podjetij oziroma enot v tujini, predvsem pri administrativnih postopkih.

Direktor malega podjetja Ektimo Rok Okorn meni, da bi bilo potrebno povezati slovenska podjetja, ki imajo podobne cilje oziroma produkte ali pa se dopolnjujejo, saj bi v obliki konzorcija lažje uspeli na tujih trgih. Enakega mnenja je Andrej Cosovici iz srednje velikega podjetja SIP Šempeter, ki je prepričan, da smo skupaj močnejši.

Gospodarstvenike sicer v zvezi z delovanjem gospodarske diplomacije zanimajo predvsem odgovori glede vizumov, odpiranja novih predstavništev ter oblikovanja gospodarskih delegacij. Danes pa so postavili tudi konkretna vprašanja glede razmer na posameznih trgih, predvsem na libijskem. Erjavec je pojasnil, da razmere v Libiji še niso stabilne za varno poslovno sodelovanje. "V državah arabske pomladi so se zadeve zapletle in procesi tranzicije ne potekajo, kot bi si želeli," je poudaril.

Erjavec je prepričan, da ima slovensko gospodarstvo največ priložnosti na velikem ruskem in turškem trgu, kjer so zelo zainteresirani za sodelovanju predvsem na področju gradbeništva in potrebujejo znanje in inženirje. Izjemne možnosti Erjavec vidi tudi v centralni Aziji, v Kazahstanu in Azerbajdžanu. "Mi bomo pomagali odpirati vrata na teh zelo perspektivnih trgih," je obljubil.

"Vprašanje pa je, ali smo pripravljeni iti na te trge in dati nek začetni kapital, saj brez tega ni nič," je ob tem opozoril Erjavec in spregovoril tudi o problematiki privabljanja tujih investitorjev v Slovenijo. Obstaja namreč velik interes, vendar imamo vse polno ovir, od birokratskih do miselnih, da nekaterih investicij ne bi želeli sprejemati.

"Zdi se mi, da bi Slovenija še vedno rada živela v svojem svetu zunaj realnega sveta," je izpostavil minister in dodal, da ima ta vlada namen odpreti Slovenijo, saj država sicer nima možnosti, da bi izšla iz gospodarske in finančne krize. "Ob tem pa bomo potrebovali nekaj več poguma in podpore," pozval.