Osrednja Slovenija bo ta četrtek dobila prvo zmagovalko med gazelami in s tem prvega finalista od šestih, ki se bodo za naziv zlata, srebrna ali bronasta gazela potegovali na zaključnem izboru Gazela 2013, ki bo 23. oktobra. Lani je gazela osrednje Slovenije postalo podjetje Nektar Natura, ki je tudi letos prišlo med ožje regijske kandidate skupaj s podjetjem Vizija računovodstvo, ki je bil lani med nominiranimi gazelami za najvišji regijski naziv. Vendar pa se bodo letos za naziv gazela osrednje Slovenije potegovala nominirana podjetja: Interseroh, Klika in MiMaja.

Primerjava kazalnikov 100 najhitreje rastočih podjetij in gospodarskega povprečja osrednjeslovenske regije je osupljiva. Gazele na lestvici so v petih letih – od 2007 do 2013 – prihodke iz prodaje več kot početverile, medtem ko je osrednjeslovenska regija kot celota v istem obdobju izgubila skoraj 7 odstotkov prodajnih prihodkov.

Spoštovanja vredni so tudi podatki o novoustvarjenih delovnih mestih: 100 gazel je število delovnih mest v petih letih več kot potrojilo, v regiji pa se je število zaposlitev znižalo za 12 odstotkov. V absolutnih številkah to pomeni 3426 novih delovnih mest v dinamično rastočih 100 podjetjih v petih letih in 17.669 izgubljenih delovnih mest v osrednjeslovenski regiji.

Gazele postavljajo primerjalno presojo tudi z vidika novoustvarjene vrednosti. Dodano vrednost so v petih letih dvignile 3,5-krat, medtem ko se je dodana vrednost v regiji znižala za 2 odstotka. Kar 57 odstotkov gazel na objavljeni lestvici presega povprečno dodano vrednost na zaposlenega v Sloveniji (37.187 evrov), gazele osrednjeslovenske regije pa beležijo tudi najvišjo povprečno dodano vrednost na zaposlenega (52.731 evrov) med šestimi regijami.

Po velikosti osrednjeslovenske gazele beležijo najvišji delež mikropodjetij (59), sledijo mala s 30-odstotnim deležem, velikih podjetij je šest, pridružuje pa se jim pet srednje velikih družb. Povprečna gazela osrednjeslovenske regije je lani zaposlovala malo manj kot 50 sodelavcev (od letošnjega leta so na lestvice najhitreje rastočih uvrščena podjetja z najmanj petimi zaposlenimi).

Delež kapitala v strukturi financiranja gazel osrednjeslovenske regije dosega 41,2 odstotka, kar je nad povprečjem regije (38,7 odstotka). Gazele prav tako prednjačijo po verjetnosti preživetja: kazalnik verjetnosti neuspeha v naslednjih dvanajstih mesecih, ki ga po lastni metodologiji (Failure Score Model) izračunava družba Bisnode, dosega vrednost 74, medtem ko vrednost istega kazalnika za regijo znaša komaj 49.