»Nekaj treme seveda imamo, a smo samozavestni, saj smo se dobro pripravili. V teh dneh smo še izboljševali predstavitev. Želimo si priti med najboljše, a ključnega pomena se nam zdi, da spletemo mrežo poznanstev in da nas spozna čim širša javnost, da dobro spromoviramo našo rešitev in Slovenijo,« je nekaj ur pred odhodom na največje študentsko tekmovanje Imagine Cup, ki se danes začenja v St. Peterburgu in se bo zaključilo v petek, 12. julija, povedal Kristjan Košič, mentor ekipe DORA (Doctors Operational Research Assistant), ki je razvila tehnološko rešitev za optimizacijo operacijskih posegov in povečanje učinkovitosti. Svoj produkt so razvili v sodelovanju z UKC Maribor, kjer bodo njihovo rešitev začeli prototipno uporabljati med izbranimi operacijskimi posegi že ta mesec.

»Naš trg je ves svet. Naš glavni vir prihodkov naj bi bili prihranki, ki bi jih dosegli v bolnišnicah, kjer bodo sprva uporabljali našo rešitev. Zato pretežno nagovarjamo zavarovalnice, ki financirajo izvajanje zdravstvenih storitev. Po dosedanjih ugotovitvah lahko na leto ena bolnišnica pri zahtevnih operacijah prihrani tudi do med 20 in 25 odstotkov časa. Če vzamemo primer UKC Maribor, bi lahko samo pri zahtevnih operacijah prihranili okoli 1,2 milijona evrov na leto,« je pojasnil Košič. Sicer pa je njihova rešitev s prilagoditvami primerna ne le za delo v veterinarskih klinikah, pač pa tudi na področju robotike.

Ekipa študentov mariborske fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) bo na tekmovanju skušala premagati močno svetovno konkurenco, saj se bo za nagrade in čim večjo prepoznavnost potegovalo kar 86 ekip študentov iz 69 držav, tekmovale pa bodo v šestih kategorijah: svetovno državljanstvo, igre in inovacije, windows 8, windows phohe in windows azure. Nagrade letos v skupni vrednosti znašajo več kot milijon dolarjev.

Pravi korak bo podjetje

Z izjemnim tekmovalnim nabojem in željo po poslovnem uspehu v St. Peterburg odhaja tudi Beezinga, še druga ekipa s FERI, ki je tudi zmagovalka slovenskega tekmovanja za Imagine Cup, medtem ko se je DORA uvrstila na tekmovanje v Rusiji prek spletne prijave. Beezinga, ki je izdelala sistem za analizo in zgodnje obveščanje o dogajanju v čebelnjakih, predvsem komaj čaka, da bodo ustanovili podjetje in da bodo začeli prodajo. Vodja ekipe Nenad Čikić bo s svojim smislom za humor najverjetneje dvigoval razpoloženje celotni slovenski delegaciji, ki se je med drugim opremila tudi z velikimi slovenskimi zastavami. »Bili smo sprejeti v TS start up hišo, kjer smo se veliko naučili, zadnje dni pa smo imeli predvsem testne predstavitve v Tovarni podjemov. Tako v Rusijo odhajamo dobro pripravljeni, nam je pa uspelo vnesti še nekaj izboljšav, saj se nam nove ideje nenehno porajajo,« je dogajanje zadnjih dni opisal Čikić. Sistem so zadnja dva meseca, ko se je končno končalo dolgo hladno in deževno obdobje, imeli postavljen na enem od panjev in z njegovim delovanjem so za zdaj zelo zadovoljni, želijo pa si čim več podatkov zbrati tudi po koncu čebelje pašne sezone. »Čebele naj kar počivajo, mi ne bomo,« v smehu pojasnjuje Čikić.

Razvoja sistema so za zdaj pripeljali do prototipa in znana je tudi že okvirna cena – to je 70 evrov. Sami pa si želijo, da bi na trg stopili s sistemom, ki stane vsaj polovico manj. Ekipa Beezinge je za zdaj osredotočena samo na tekmovanje, kjer si prav tako kot DORA želijo navezati čim več poslovnih stikov, pozneje pa bodo razmislili o zagonu podjetja in intenzivnejši prodaji sistema, za katerega so prepričani, da je trg praktično neomejen. Eden od mogočih prodajnih in hkrati investicijskih kanalov se jim zdi tudi Kickstarter ali podobna platforma. »Predstavljanje Slovenije na takem tekmovanju nam je vsem v čast, seveda si želimo tudi dobre uvrstitve. A še najbolj veseli bomo, če bomo razvili uspešno podjetje. Če na tekmovanju zmagamo in potem čim prej ne postavimo podjetja, nismo naredili ničesar,« je prepričan Nenad Čikić.

Zraven od leta 2005

Slovenija letos na svetovno študentsko tekmovanje, ki sicer vsako leto pritegne k prijavam več sto tisoč študentov po vsem svetu, prvič pošilja dve ekipi. Prvič je Slovenija izbor opravila leta 2005 in na tekmovanje je odšla ekipa EthnoCon, sledile so ekipe SparcoNET (2006), HotSpot (2007), Ogreenezate! (2008), VideoBlade (2009), leta 2010 je bila v Sloveniji najboljša ekipa MedTime, leto pozneje pa 2ndSight, ki se je odlično odrezala v New Yorku, lansko leto pa so prav tako izvrstni Aleksander Berus, Luka Vidoni, Erol Merdanović in Juš Milčinski, člani ekipe Osmosis, ki so se udeležili tekmovanja v Sydneyju. Na tekmovanje po tri svoje ekipe pošiljajo Kitajska, Poljska, Francija in gostiteljica Rusija, medtem ko se bodo naši sosedi Italijani predstavili z dvema, prav tako pa tudi Brazilija, Ukrajina, Indija in ZDA.