Čez nekaj dni bosta ekipi Beezinga in Dora (Doctors Operational Research Assistant) odpotovali v rusko mesto Sankt Peterburg, kjer bosta Slovenijo med 8. in 12. julijem zastopali na svetovnem finalu največjega študentskega tekmovanja, Microsoftovega Imagine Cupa.

Dora, ki je bila na slovenskem tekmovanju zmagovalka v kategoriji inovacije, je bila v svetovni finale izbrana prek spletnega natečaja. S svojo tehnološko rešitvijo odgovarja na potrebe zdravstvenih ustanov po optimizaciji operacijskih posegov in povečanju njihovih učinkovitosti. Pri razvoju sistema so se povezali z UKC Maribor, njihovo znanje pa jim je omogočilo razvoj napredne strojne opreme, ki s preprosto uporabo brezkontaktne interakcije krajša trajanje operativnih posegov. »Med vsakim ogledom pacientovih podatkov mora kirurg zapustiti sterilno območje, kar pomeni, da mora ponoviti postopek dezinfekcije in zamenjati oblačila, kar je izguba časa ter pomeni večjo porabo sanitetnih virov. Z uporabo Dore pa mu tega ni treba početi, saj si pacientovo zdravstveno sliko lahko pogleda na zaslonu v operacijski mizi,« je eno izmed prednosti Dore pojasnil mentor ekipe Kristjan Košič, asistent na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI). Poleg tega rešitev kirurgu omogoča tudi boljšo pripravo na operacijski poseg in posvet z drugimi zdravniki med operacijo, tako da bo Dora postala nepogrešljiv član zdravstvene ekipe, so prepričani razvijalci, poleg Košiča še Boštjan Arzenšek, Andraž Leitgeb, Zedin Salkanovič in Matej Vogrinčič.

Ker njihova rešitev zahteva veliko širino znanja in integracije z obstoječimi bolnišničnimi informacijskimi sistemi, jim vseh funkcionalnosti pred Rusijo ni uspelo dodelati, se pa zadnje dni kljub vsemu osredotočajo na finale in finalno predstavitev, je povedal Košič in pojasnil, da se prav tako že povezujejo tudi z drugimi slovenskimi bolnišnicami, kjer prejemajo pozitivne odzive zdravnikov in koristne informacije za nadaljnji razvoj Dore. »Z namenom čim boljše prilagoditve produkta analiziramo različne medicinske veje, kot sta nevrokirurgija in travma, ter pridobljeno znanje vključujemo v rešitev, seveda tam, kjer je to smiselno,« je dodal Košič.

Medtem pa bodo v UKC Maribor še julija začeli prototipno uporabljati rešitev med izbranimi operacijskimi posegi, napoveduje Košič, ki si to želi doseči tudi v drugih lokalnih bolnišnicah, da bodo nato lahko s čim večjim številom opravljenih operacijskih posegov in podprto raziskavo »napadli« bolnišnice na tujih trgih, za kar bodo po Košičevih besedah iskali tudi investitorje in druge partnerje.

Gotovo jim bo pri tem pomagala tudi uvrstitev v finalu Imagine Cupa, kjer so jih med svetovno konkurenco že označili kota enega od favoritov tekmovanja. Košič pravi, da je to zanje potrditev in dodatna motivacija, ki pove, da so na pravi poti, ter da z vztrajnostjo in trdim delom vsakega člana ekipe posebej veselo korakajo po začrtani poti.