Super! S tem je poplačan tudi naš trud v preteklosti. Kakšna razveseljiva novica! Še posebej za to, ker to pomeni tudi plačilo za naše dobro opravljeno delo. Del našega posla je namreč tudi finančno-idejni inženiring. Ta združuje storitve pridobivanja nepovratnih sredstev na ravni EU, podpore tujim podjetjem pri vstopu na slovenski trg in pri iskanju kadrov, celovite analize poslovanja s ciljem povečanja učinkovitosti in dodane vrednosti itd. Nudimo torej celovito finančno, poslovno, kadrovsko in pravno svetovanje.

Imate krasno idejo, za njen zagon in razvoj pa ni razpoložljivih sredstev? Tu se kaj rado zatakne, kajne? No, poglejmo, kaj lahko naredite. Možnih poti do denarja je kar nekaj, od treh »F-jev« (friends, family & fools)« in klasičnih bančnih virov do virov rizičnega kapitala, to je skladov in družb tveganega kapitala ali poslovnih angelov (uspešni poslovneži, ki imajo denar za bolj tvegane naložbe in lahko pomagajo tudi z znanjem in izkušnjami). Če drugega ne, pri njih lahko vsaj preverite svojo idejo, koliko je zanimiva in uresničljiva. Tudi povratna informacija nekaj šteje.

No, tu pa je še ena, zelo aktualna možnost: nepovratna sredstva iz nacionalnih in evropskih razpisov. Zakaj se splača razmišljati o teh? Nepovratna sredstva EU se lahko namenjajo za najrazličnejša področja in pomenijo pomemben dodatni vir financiranja dejavnosti, saj zmanjšujejo obseg lastniških in dolžniških virov financiranja in s tem pocenijo načrtovane naložbe. Proces pridobivanja teh sredstev pa je velikokrat izjemno kompleksen in zahteven. Predvsem je treba ustrezno opredeliti aktivnosti, cilje in finančno konstrukcijo projekta.

Ocenjujem, da je še vedno (pre)veliko prijav na javne razpise neuspešnih zaradi nenačrtnega pristopa; razlogi za neuspeh pa so lahko tehnične in vsebinske narave. Na primer neustrezen izbor partnerjev, neustrezne reference, zamude pri prijavi, formalne in oblikovne pomanjkljivosti, neustreznost ciljev podjetja s cilji oziroma formalnimi pogoji razpisa, če naštejem le nekatere. Ključni dejavnik uspeha pri razpisih je prepoznavanje primernega vira financiranja in ocena ustreznosti projektne ideje. Zelo pomembna je tudi priprava odlične projektne dokumentacije, ki bo prepričala zahtevne ocenjevalce projektnih vlog.

Žal pa je večkrat tako, da je dober »generator« idej težko tudi poznavalec vseh zapletenih postopkov in zakonitosti trga pridobivanja nepovratnih sredstev. Ja, trga! To pravim zato, ker je to dejansko postalo pravzaprav že cela industrija. No, in zato je dobro angažirati zunanjega strokovnjaka, ki pozna vse postopke in ve, kateri razpis je sploh primeren za določeno idejo. In ga seveda potem ustrezno tudi nagraditi. Ampak svetujem vam, da ga nagradite samo, če vam uspe pridobiti nepovratna sredstva za svoje podjetje. Mi recimo našo uspešnost pri pridobivanju le-teh jamčimo s povsem variabilnim plačilom, ki je v celoti vezan na uspeh.

Menim, da do denarja lahko pridete predvsem s kreativnimi idejami, povezovanjem z drugimi partnerji in vključevanjem v večje, tudi mednarodne konzorcije, ki so usmerjeni predvsem v raziskave, razvoj novih izdelkov ter storitev, inovacije, dvig ravni znanja in družbo, temelječo na ohranjanju okolja. Zato o pridobivanju nepovratnih sredstvih ni napačno razmišljati tudi v okviru večjega podjetja, ki ima dolgoročno interes sodelovanja z vami. Ampak pozor: za pridobivanje nepovratnih sredstev moraš biti dovolj fleksibilen; to pa je pogosto težje ravno v primeru velikih podjetij.