Strokovna komisija, ki je izbrala prejemnike nagrad Invest Slovenia FDI Award, je v ožji izbor vključila zgolj tista podjetja, ki imajo več kot 10 odstotkov kapitala iz tujine, so v letu 2011 poslovala pozitivno in so imela več kot 50 zaposlenih.

Na večerni podelitvi v Narodni galeriji je nagrado v kategoriji velikega podjetja, ki je zaposlovalo in ohranjalo zaposlitve tudi med krizo prejelo podjetje Boxmark Leather. Podjetje iz Kidričevega predstavlja pomembnega zaposlovalca v Podravski regiji, saj število zaposlenih konstantno povečuje in z njim že močno presega predkrizne številke. Investitor je švicarsko podjetje Unicut.

Podjetje Belimed je prejemnik nagrade v kategoriji uspešnih poslovnih rezultatov - tehnološko-kompetenčni center v Sloveniji. Grosupeljsko podjetje je letos odprlo novo tovarno v Grosupljem za proizvodnjo transportnih sistemov za avtomatizacijo proizvodnje farmacevtskih podjetij, v kateri nameravajo zaposliti dodatnih 22 ljudi. Investitor je švicarsko podjetje Belimed. Matjaž Zupančič je izpostavil, da je skupna investicija projekta znašala 12,8 milijonov EUR, ima pa Belimed v prihodnjih letih velike razvojne načrte, tako doma kot v tujini, kar je tudi razlog, da se je koncern podjetja odločil za investicijo takšnega obsega. v naslednjih letih namreč načrtujejo vsaj še 25% povečanje števila zaposlenih ter rast poslovanja in sicer na farmacevtsko medicinskem področju.

V kategoriji novih začetnih investicij, izvedenih v okviru razpisa za spodbujanje tujih neposrednih investicij, ki ga izvaja JAPTI, pa je nagrajenec podjetje Yaskawa Slovenija, d. o. o. Japonska Yaskawa, ki je investitor, je največja proizvajalka industrijskih robotov na svetu. Na slovenskem trgu je prisotna z dvema podjetjema - Yaskawa Slovenija in Yaskawa Ristro. Podjetji za letos načrtujeta 15-odstotno rast prodaje, dodatno pa nameravajo zaposliti vsaj 15 do 20 visoko usposobljenih sodelavcev, predvsem inženirjev. Hubert Kosler je ob tem dejal, »Nismo se ustavili v preteklosti in tudi v prihodnosti se ne bomo. Zahvaljujoč zaupanju Yaskawe v našo proizvodnjo in tim inženirjev smo izkoristili dani trenutek in rezultat je Yaskawin evropski robotski center.«

Posebno priznanje za dolgoletno prisotnost v Sloveniji pa je prejelo podjetje IBM Slovenija, d. o. o.,ki letos praznuje 20-letnico svoje ustanovitve. Slovenska podružnica ameriškega tehnološkega velikana IBM ima v Sloveniji razvejano mrežo poslovnih partnerjev, ki snujejo in vpeljujejo rešitve skupaj s strokovnjaki družbe IBM. Prvi mož IBM Slovenija, Roman Koritnik, je nagrado označil kot veliko čast in motivacijo za naprej:« »V prvi vrsti je to priznanje vsem IBM-ovcem, našim sodelavcem, ki s strankami in poslovnimi partnerji soustvarjajo izjemne poslovne zgodbe v slovenskem, pa tudi regijskem prostoru. Ta nagrada pomeni tudi zunanjo neodvisno oceno našega dela in potrjuje strateški položaj, ki ga IBM Slovenija zaseda v slovenskem gospodarstvu in nam daje potrditev, da smo na pravi poti. Prepričan sem, da bomo tudi v prihodnje z našimi poslovno-informacijskimi rešitvami pripomogli k razvoju in vzponu domačega gospodarstva.«

Igor Plestenjak, direktor JAPTI je ob razglasitvi nagrajencev poudaril, da se na JAPTI zavedajo pomanjkljivosti in slabosti v slovenskem poslovnem okolju ter tudi aktivno pristopajo k njihovi odpravi. Kljub temu pa imamo v Sloveniji kar nekaj podjetij s tujim in mešanim kapitalom, ki dokazujejo, da lahko v istem okolju dosegajo vidne in zavidljive rezultate, prav ta podjetja želimo z nagrado najboljši tuji investitor Invest Slovenia FDI Award izpostaviti. Odprava slabosti v slovenskem poslovnem okolju ne bo koristila zgolj tujim poslovnim subjektom, ampak tudi slovenskim poslovnim subjektom, ki bodo lahko v dinamičnem in konkurenčnem okolju uresničili svoje poslovne potenciale.« Med uspehi je izpostavil javni razpis za spodbujanje tujih neposrednih investicij, ki ga JAPTI izvaja od leta 2007. V teh letih je v okviru razpisa sofinanciral 73 investicijskih projektov v skupni vrednosti 217 milijonov evrov, v katerih je bilo ustvarjenih 3575 delovnih mest.

Mag. Marjan Hribar, generalni direktor Direktorata za turizem in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je v svojem govoru izpostavil, da je »Slovenija odprta za tuje investicije. Tuja podjetja, ki so že prisotna na slovenskem trgu nas poznajo kot varnega in zanesljivega partnerja z dobro infrastrukturo, visoko kvalificirano delovno silo in visoko kakovostjo življenja, kar si v prihodnosti država želi še nadgraditi.«