Ekipa Fylet bo prejela 20.000 evrov nagrade, ekipa Aventa+ pa 10.000 evrov, so na današnjem slovesnem zaključku prvega kroga pospeševalnika pojasnili predstavniki največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja in dodali, da so v komisiji ekipe ocenjevali po inovativnosti, zmožnosti uspeha na trgu, tehnični zahtevnosti, napredku v času pospeševalnika in podjetniškem duhu.

Ekipa Fylet, ki jo sestavljajo Dragoslav Radin, Žiga Zupanec, Predrag Krstić in Petra Vovk, je razvila storitev za enostaven in varen prenos fotografij med različnimi napravami. Gre za storitev, ki avtomatizira življenjski cikel fotografij in video posnetkov. Omogoča preprost prenos med telefonom in računalnikom, pri čemer ima uporabnik posnetke hkrati na mobilnem aparatu in računalniku. Prenos med napravama je šifriran in neposreden brez posredovanja "oblaka", navajajo v Telekomu.

Ekipa Aventa+ v sestavi Tine Hamler, Tomaž Orter, Smiljan Kerenčič in Tomaž Nedeljko je razvila aplikacijo Peekster, ki ponuja most med tiskanimi mediji in spletnimi vsebinami ter družabnimi omrežji. S prenosnim telefonom lahko uporabnik zajame fotografijo članka, ki ga bere, in zanj v trenutku dobi fotografije, video posnetke, sorodne članke ipd. s svetovnega spleta. V Aventi+ verjamejo, da je Peekster prava in dolgo pričakovana rešitev za vse tradicionalne bralce časopisov in revij po celem svetu.

Nagradi najboljšima ekipama sta podelila predsednik uprave Telekom Slovenije Rudolf Skobe ter minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk.

"V TSstartupu smo prvič v tej regiji organizirali pravi korporativni inkubator," je povedal Skobe in dodal, da je uspeh prvega kroga inkubatorja obveza in spodbuda za nadaljevanje projekta in njegovo regijsko širitev na območje Jugovzhodne Evrope, na katerem posluje skupina Telekom Slovenije. V slednjem so tako zaradi velikega zanimanja za sodelovanje v njihovem podjetniškem pospeševalniku danes že napovedali, da bodo izvedli nov, drugi krog pospeševalnika.

Minister Turk pa je dodal, da preprosta, nezahtevna delovna mesta belih in modrih ovratnikov izginjajo, saj rutinska opravila vedno bolj nadomeščajo računalniki. "Na to nimamo vpliva, zatekanje v nekakšen tehnološki ludizem in vztrajanje v starih vzorcih ne bo pomagalo. Preprosto se moramo vključiti v to svetovno tekmo" in iskati načine, kako izginjajoče staro nadomestiti z novim, je dejal Turk.

Nadaljeval je, da bi z besedami vsi spodbujali podjetništvo, vendar pa je žal v delu javnega mnenja še vedno zakoreninjeno prepričanje, ki podjetništvo vidi kot izkoriščanje delovne sile. "Ideal premnogih mladih v Evropi ni, da bi ustvarili zase in potem še za druge delovno mesto, podjetje, ampak da bi v kakšnem velikem podjetju našli delo za nedoločen čas oziroma do upokojitve," je povedal minister. Zato se mu zdi akcija TSstartup, ki mladim lajša vstop med podjetnike, dragocena.

Ministrstvo zato spodbuja vpis v šole, ki odpirajo pot v poklice in obenem dopuščajo nadaljevanje študija na univerzah. "Narobe je, da ni skoraj nihče v tej državi zaskrbljen zaradi nezadostnega zanimanja za poklicne študije," je še povedal minister in dodal, moramo imeti ambicijo, da prestrukturiramo gospodarstvo.

"Potrebujemo nova, mlada, vitalna podjetja. Njihov nastanek in njihova rast zaslužita posebno podporo države, ampak ne samo države - odvaditi se moramo, da čisto za vse pričakujemo, da bo naredila država," je še dejal in pojasnil, da je treba najti način za učinkovito povezavo javnih in zasebnih sredstev.