V Premogovniku Velenje so danes za STA povedali, da je bilo s podpisom omenjenega aneksa, ki sta ga poleg rudnika podpisala še Holding Slovenske elektrarne (HSE) in Termoelektrarna Šoštanj, zagotovljeno izplačilo plač in drugih prejemkov skladno s kolektivno pogodbo.

V družbah skupine Premogovnik Velenje že izvajajo vrsto aktivnosti in ukrepov, ki bodo omogočali normalno poslovanje in so zajeti v načrtu finančnega ter poslovnega prestrukturiranja tako premogovnika kot odvisnih družb.

Sistematično dezinvestiranje

Premogovnik Velenje je v začetku letošnjega leta sistematično pristopil k procesu dezinvestiranja, v okviru katerega je opredelil nabor nepremičnin in nekaterih dolgoročnih finančnih naložb za prodajo. V nabor sta zajeta tudi Hotel Barbara v Fiesi in Hotel Oleander v Strunjanu.

Hotel Barbara je v lasti Premogovnika Velenje, strunjanski Oleander pa je v lasti odvisne družbe Gost, ki je tudi najemnica Hotela Barbara. Oba hotela ne delujeta kot samostojni pravni osebi, ampak kot profitni center v okviru družbe Gost.

Če bo prišlo do prodaje hotelov, bo to po oceni premogovnika vplivalo na znižanje prihodkov družbe Gost iz dejavnosti turizma, hkrati pa tudi na znižanje zadolženosti tako družbe Gost kot tudi Premogovnika Velenje, kar bo posledično vplivalo na znižanje odhodkov iz financiranja.

Za vsako prodajo soglasje nadzornega sveta in socialnih partnerjev

Z namenom zagotavljanja transparentnosti in kakovosti prodajnega procesa je Premogovnik Velenje angažiral zunanjo institucijo. Skladno z zakonodajo bo družba za vsako prodajo pridobila soglasje nadzornega sveta in o tem obvestila tudi socialne partnerje.

Hotel Barbara v Fiesi, ki je bil nekoč dom rudarjev, je zgrajen z udarniškim delom. Za oba omenjena hotela naj bi se zanimali ne le kupci iz Slovenije, temveč tudi iz Rusije. Odprodajo premoženja, ki ni vezano na odkop premoga, je od vodstva rudnika, ki posluje z večmilijonsko izgubo, zahteval tudi generalni direktor HSE Blaž Košorok.