Storitve so se v enem letu v povprečju podražile za 2,8 odstotka, blago pa se je pocenilo za en odstotek. Od blaga sta se v enem letu pocenila trajno blago in blago dnevne porabe (za 2,2 odstotka in en odstotek), cene poltrajnega blaga pa so se v povprečju zvišale (za 0,1 odstotka).

Najbolj so se zvišale cene v skupini raznovrstno blago in storitve (+5,8 odstotka), sledile so skupine rekreacija in kultura (+4,2 odstotka), alkoholne pijače in tobak (+4 odstotke), gostinske in nastanitvene storitve (+0,8 odstotka) ter izobraževanje (+0,7 odstotka).

Cene so se znižale v skupinah komunikacije (-2,5 odstotka), prevoz (-2,2 odstotka), stanovanje in stanovanjska oprema (po -1,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (-1,2 odstotka), obleka in obutev (-0,5 odstotka) ter zdravje (-0,3 odstotka).

Dražje počitnice, višje cene tobačnih izdelkov

K skupni rasti cen so največ, 0,35 odstotne točke, prispevale za 31,3 odstotka višje cene zdravstvenega zavarovanja. Za 10,2 odstotka dražje počitnice v paketu so prispevale 0,30 odstotne točke, za 5,8 odstotka višje cene tobačnih izdelkov pa 0,22 odstotne točke.

Med podražitvami so izstopale še višje cene kanalščine (+25,8 odstotka), opreme za šport (+22,8 odstotka), letalskega potniškega prevoza (+6,4 odstotka) ter sadja in železniškega potniškega prevoza (po +5,9 odstotka).

Na drugi strani so skupno rast cen najbolj, za 0,39 odstotne točke, znižali cenejši naftni derivati: goriva in maziva so se pocenila za 5,7 odstotka, tekoča goriva pa za pet odstotkov.

Cene hrane so se znižale

Cen hrane in brezalkoholnih pijač so se v povprečju znižale za 1,2 odstotka, kar je skupno inflacijo znižalo za 0,20 odstotne točke. V tej skupini so izstopale nižje cene zelenjave (-10,5 odstotka) ter gaziranih in negaziranih pijač (-3,7 odstotka).

Dodatnih 0,15 odstotne točke so inflacijo znižale za 3,8 odstotka nižje cene električne energije. V letu dni so se izraziteje pocenili tudi telefonski in drugi aparati (-12,5 odstotka), trda goriva (-5,9 odstotka), mali gospodinjski aparati (-4,8 odstotka) ter avdio, video, foto in računalniška oprema (-4,6 odstotka).

K decembrski deflaciji so največ, po 0,3 odstotne točke, prispevale nižje cene naftnih derivatov (tekoča goriva so bila cenejša za 5,4 odstotka, goriva in maziva za 4,2 odstotka) ter obleke in obutve (obutev je bila zaradi decembrskih popustov cenejša za 7,6 odstotka, obleka pa za 3,2 odstotka).

Cenejši osebni avtomobili

Cenejši so bili med drugim tudi novi osebni avtomobili, telefonske in internetne storitve, hrana in brezalkoholne pijače.

Višje pa so bile cene dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (prispevale so 0,4 odstotne točke) in počitnice v paketu (0,1 odstotne točke).

Cene, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, so se decembra na letni ravni znižale za 0,1 odstotka (decembra lani so se zvišale za 0,9 odstotka). Povprečna 12-mesečna rast cen je bila decembra letos 0,4-odstotna (decembra lani 1,9-odstotna). Na mesečni ravni so cene padle za 0,7 odstotka.

Storitve so se v enem letu podražile za 2,2 odstotka, blago pa pocenilo za 1,3 odstotka.