Časnik Vedomosti je danes poročal, da je prepoved na uvoz avtomobilov eden od možnih predlogov za zaostritev sankcij Rusije proti ZDA in EU, a da je ruski predsednik Vladimir Putin idejo že zavrnil. A če bi zahod še zaostroval sankcije zoper Rusijo, bi bila to zagotovo ena od možnosti, piše časnik. Rusija bi tako lahko delno ali popolnoma prepovedala uvoz avtomobilov iz držav, ki so odredila sankcije proti Moskvi. V dokumentu, na osnovi katerega poroča Vedomosti, ni natančno pisalo, ali bi prepoved veljala samo za avtomobile, ali tudi za tovornjake in avtobuse.

Finančna pomoč bo na voljo vsem pridelovalcem

Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Bruslju, se ukrepi nanašajo na pridelke, za katere trenutno velja glavna sezona, za večino pa ne obstaja možnost skladiščenja ali takojšnje prodaje na alternativnih trgih.

Izredni ukrepi med drugim vključujejo umik s trga, še posebej z namenom brezplačne razdelitve, kompenzacije za opuščanje pridelave in zeleno trgatev. Finančna pomoč bo na voljo vsem pridelovalcem, ne glede na to, ali so včlanjeni v katero od združenj pridelovalcev ali ne.

Ukrepi bodo veljali za vse poteze, ki jih bodo pridelovalci sprejeli od danes naprej in ki bodo odgovarjale postavljenim kriterijem. Veljali bodo do konca novembra, predvideni proračun zanje pa je 125 milijonov evrov.

Izredni ukrepi bodo »zmanjšali zalogo sadja in zelenjave na evropskih trgih, ko bodo cenovni pritiski v prihodnjih mesecih postali preveliki«, je pojasnil evropski komisar za kmetijstvo Dacian Ciolos. »Zgodnje ukrepanje bo zagotovilo učinkovito podporo cenam, izplačanim pridelovalcem na notranjem trgu, pomagalo bo pri prilagajanju trga in bo stroškovno učinkovito,« je še dodal.

Ukrepi za stabilizacijo trga

Ukrepe za »stabilizacijo trga« je Ciolos napovedal že prejšnji teden. Že takrat je poudaril, da bodo prvi ukrepi namenjeni pridelovalcem sadja in zelenjave, saj gre v tem primeru za proizvode, ki so očitno v težavah.

V Bruslju so v četrtek po srečanju strokovnjakov napovedali tudi natančnejše spremljanje dogajanja na trgih. Zato je komisija zagnala mehanizem poostrenega nadzora, v katerem sodelujejo vse države članice. Srečanja s predstavniki držav bodo potekala na tedenski ravni, dokler bo to potrebno. Naslednje srečanje bo v Bruslju potekalo v petek.