Vse skupaj bo Lufthansa zaradi vnovičnih stavkovnih aktivnosti pilotov odpovedala skoraj 1400 letov oz. približno polovico načrtovanih, prizadetih pa bo približno 150.000 potnikov.

V Lufthansi pravijo, da so s pravočasnim načrtovanjem preprečili prevelike težave na obeh glavnih nemških letalskih vozlišč, tako da naj bi bile razmere na terminalih frankfurtskega in münchenskega letališča mirne. Lufthansa je svoje aktivnosti usmerila tudi v to, da bo po koncu stavke čim hitreje vzpostavljeno normalno stanje.

Stavkati so danes začeli tudi piloti tovornega dela nemškega prevoznika Lufthansa Cargo, a se tam stavka pozna predvsem s časovnim zamikom letov, medtem ko odpovedi za zdaj ni bilo. Stavka prav tako ni prizadela Lufthansinih hčerinskih družb, kot so Germanwings, Swiss, AUA in Brussels Airlines.

Že deveta stavka

To je že deveta stavka Lufthansinih pilotov od letošnjega aprila. Do nje je prišlo, ker pogajanja o pogojih upokojevanja pilotov minuli konec tedna niso prinesla uspeha.

Predstavniki sindikata pilotov Cockpit in vodstva družbe ne morejo najti skupnega jezika glede vprašanja upokojitvene starosti za približno 5400 pilotov. Ti se borijo za ohranitev trenutne sheme zgodnjega upokojevanja, po kateri se lahko pod zelo ugodnimi pogoji upokojijo s 55 leti, družba pa želi to starost zvišati na 60 let.

Jabolko spora so tudi plače pilotov in prihodnja cenovna strategija novega šefa koncerna Carstena Spohra. Za nizkocenovnega prevoznika iz skupine Lufthansa Eurowings in načrtovanega nizkocenovnika za lete na dolge linije ne velja tarifna pogodba koncerna, zato ti piloti zaslužijo manj od pilotov krovne Lufthanse, deležni pa niso niti ugodnosti zgodnejšega upokojevanja.

Letalska družba zaradi stavk izgubila 170 milijonov evrov

Piloti Lufthanse so od letošnjega aprila izvedli že osem stavk, zadnjo so končali 21. oktobra, ko so letala prizemljili za 35 ur. Serija stavk pilotov je to največjo letalsko družbo v Evropi letos stala 170 milijonov evrov.

Potnikov na letih Adrie Airways naj stavka ne bi prizadela, vse potnike, ki nadaljujejo svoje potovanje na enem od odpovedanih povezovalnih letov Lufthanse, pa pri slovenskem prevozniku prosijo, da pokličejo na njihov klicni center ali prodajno mesto na Aerodromu Ljubljana, kjer bodo dobili vse potrebne informacije o svojem potovanju do končne destinacije.

Kot zatrjujejo, bodo potnikom ponudili prevoz preko drugih letališč in bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da jih pripeljejo do cilja. A obenem dodajajo, da je stavka pilotov okoliščina, ki velja za izredne razmere, na katero prevoznik nima vpliva, zato Adria Airways potnikom ni dolžna izplačevati odškodnin zaradi zamud in odpovedi.