Reinhold Messner Italija

Morda je Messner (1944) najboljši alpinist vseh časov, gotovo pa človek, ki je postavil največ rekordov ob osvojitvah različnih vrhov. Prvi je stopil na vseh štirinajst osemtisočakov – začel je leta 1970 z Nanga Parbatom (pri vzponu se je smrtno ponesrečil njegov brat Günther), leta 1986 je stopil na Lhotse. Leta 1978 je kot prvi človek brez pomoči kisika osvojil Mount Everest, dve leti zatem je uspeh ponovil še v času monsuna. Tudi na drugih gorah in vrhovih ima Messner kopico premiernih vzponov in smeri, za povrh pa štejejo tudi njegovi manj gorniški podvigi, trekingi in raziskovanja. Prehodil je Antarktiko, Grenlandijo, puščavo Gobi (2000 kilometrov). Ob tem je posnel tudi nekaj dokumentarnih filmov, posneli pa so tudi nekaj filmov o njem, in napisal več kot šestdeset knjig. Na Južnem Tirolskem, kjer je doma (rodil se je v Brixnu, po italijansko Bresanoneju), ima svoj gorski muzej, ki ga je postavil s svojim in državnim denarjem. Messner je član italijanskih Zelenih in je bil od leta 1999 do 2004 tudi član evropskega parlamenta.

Edmund Hillary Nova Zelandija

Sir Edmund Percival Hillary (1919–2008) je prvi človek, ki je osvojil Everest, skupaj s šerpo Tenzingom Norgayem. Zgodilo se je 29. maja 1953. V svoji karieri je sicer osvojil še desetino himalajskih vrhov, a bolj kot to šteje dejstvo, da je prvi človek, ki je bil na Everestu, na severnem ter na južnem polu. Kasneje je v Nepalu ustanavljal šole in bolnišnice, ker je menil, da se ima za svoje uspehe zahvaliti šerpam. Hillary je tako rekoč najpomembnejši Novozelandec, poklonili so se mu s podobo na petdolarskem bankovcu.

Hermann Buhl Avstrija

Hermann Buhl iz Innsbrucka (1924–1957) velja za najboljšega plezalca vseh časov in za človeka, ki je alpinističen način osvajanja vrhov prenesel v Himalajo. Buhl je velik vzornik in predhodnik Reinholda Messnerja. Prvi je osvojil osemtisočak Nanga Parbat, leta 1953, sam, brez kisika (in postal športnik leta v Avstriji). Leta 1957 je osvojil še en osemtisočak, Broad Peak. Le nekaj tednov kasneje so z moštvom hoteli osvojiti tudi Chogoliso (7654 m). Pri vzponu je Buhl padel v prepad. Njegovega trupla niso nikoli našli.

Erhard Loretan Švica

Erhard Loretan (1959–2011) velja za drugega človeka, ki se je povzpel na vse osemtisočake brez kisikove bombe. Začel je leta 1982 in končal leta 1995. Ob tem se je izšolani izdelovalec omar in gorski vodnik spektakularno povzpel na Mount Everest samo v 43 urah, plezal je ponoči in brez kisika. Privatno je imel veliko tragedijo leta 2003, ko mu je umrl komaj sedemmesečni sin in so ga obsodili uboja iz malomarnosti. Kasneje so ga oprostili. Umrl je na 52. rojstni dan pri vzponu na švicarski štiritisočak Grünhorn.

Jerzy Kukuczka Poljska

Poljski alpinizem je v mnogem zelo podoben slovenskemu smučanju v osemdesetih. Generacija alpinistov, ki je dosegala neverjetne uspehe v svetovnem merilu v času velikih družbenih sprememb. Osrednja figura je bil ravno Kukuczka (1948–1989), ki je kot drugi človek na svetu osvojil vseh štirinajst osemtisočakov. Kot prvi je tri od njih osvojil v zimskem času. Skupaj s Tadeuszom Piotrowskim pa je prišel na K2 po tako imenovani poljski smeri, ki je ni še nihče ponovil. Umrl je pri vzponu po novi smeri na Lhotse.

Edurne Pasaban Španija

Edurne Pasaban Lizarribar (1973) je baskovska alpinistka in velja za prvo žensko, ki je osvojila vseh štirinajst osemtisočakov na planetu. Začela je leta 2001 z vzponom na Mount Everest in končala leta 2010 z odpravo na Shisapangmo. Njeni vzponi oziroma bitka za rekord so povezani z avstrijsko alpinistko Gerlinde Kaltenbrunner, s katero sta nekaj vzponov opravili skupaj, in Južnokorejko Oh Eun Sun. Korejka naj bi osvojila vrhove celo hitreje, a ji ni uspelo dokazati, da je osvojila Kanchenjungo.

Gerlinde Kaltenbrunner Avstrija

Avstrijska medicinska sestra in profesionalna alpinistka (1970) je druga ženska, ki je bila na vrhu vseh osemtisočakov in prva, ki jih je osvojila brez kisika. Najprej je bila leta 1998 na Cho Oyu, nazadnje je osvojila K2, in to šele v sedmem poskusu. Leta 2010 se je recimo predčasno vrnila z gore, potem ko je pri vzponu padel v prepad in umrl njen švedski soplezalec Frederik Ericsson. Kaltenbrunnerjeva živi v Nemčiji, poročena pa je z alpinistom Ralfom Dujmovitsem, prvim Nemcem, ki je osvojil vse osemtisočake.

Park Young-Seok Južna Koreja

Tudi najboljši korejski alpinist je rekorder in zbiralec naslovov v Guinnessovi knjigi rekordov. Park Young (1963–2011) je osvojil vse osemtisočake, oba pola in še sedem vrhov, na vsakem kontinentu najvišjega. Ima drugi najboljši čas (po Kukuczki), v katerem je osvojil vse osemtisočake, hkrati pa je osvojil največ osemtisočakov v enem letu (šest). Mimogrede, na južni tečaj je prišel peš v 44 dneh, brez dodatne pomoči in hrane. Od 23. oktobra 2011 velja za pogrešanega, izginil je pri vzponu na Annapurno.

Apa Sherpa Nepal

Lhakpa Tenzing Sherpa (1960), znan tudi kot »superšerpa«, je nepalski gornik, ki je bil na Everestu kar enaindvajsetkrat. Začetki njegove kariere segajo v leto 1985, ko je opravljal različna pomožna dela za razne odprave. Prvič je bil na Everestu leta 1990 z odpravo, v kateri je bil tudi sin Edmunda Hillaryja Peter. Zadnjič je bil na vrhu sveta leta 2011 z odpravo Eco Everest. Zdaj živi v ZDA, v državi Utah, kjer se z Apa Sherpa Foundation ukvarja s podporo svoji rojstni državi, ciljna področja so ekologija, napredek in izobraževanje v Nepalu.

Ueli Steck Švica

Švicarski plezalec in alpinist (1976) velja za trenutno najboljšega na svetu. V rokah ima tudi aktualno nagrado zlati cepin, ki jo je dobil za lansko samostojno osvojitev Annapurne, po južni steni. Pred tem je enako nagrado dobil tudi leta 2009 za vzpon na Tengkampoche (po novi smeri, brez klinov in vrvi). Steck se s plezanjem resno ukvarja že od svojega 17. leta. V rokah ima praktično vse hitrostne rekorde pri osvojitvi vrhov v Alpah, čeprav je plezal tudi po drugih kontinentih. Na Everest je prišel brez kisika leta 2012.