Gianluigi Buffon 54,3 (Juventus, 2001)

Nobenega dvoma ni, da je prestop Buffona iz Parme v torinski Juventus leta 2001 najdražji prestop kateregakoli golmana v zgodovini nogometa (v bistvu je Juventus Parmi plačal 100 milijard lir), čeprav se mnogi sprašujejo, ali je Buffon tudi najboljši nogometni vratar v zgodovini. Verjetno ne, boljši so bili Vladimir Beara, Lev Jašin, Sepp Maier, Dino Zoff… Toda časi, ko se je začelo za nogometaše res dobro plačevati, so prišli šele v novem tisočletju, ravno takrat, ko je Buffon podpisal za torinsko moštvo. Buffon je zdaj star 36 let, njegova tržna vrednost, če je verjeti podatkom na nogometnem transfermarktu, pa je le še kake 3 milijone evrov. Je bil pa v tem času kar petkrat prvak s črno-belimi iz Torina in svetovni prvak z reprezentanco Italije. Za Juventus je nastopil kar na 390 tekmah, za Italijo pa na 142. Mimogrede, pravite, da je vse v genih? Bo držalo: Buffonov oče je bil dvigovalec uteži, mati pa metalka diska. In še trivia: Buffon je poročen s češko lepotico (modelom in igralko) Aleno Šeredovo in bojda vsako leto zasluži 4 milijone evrov.

Manuel Neuer 24 (Bayern, 2011)

Minili so časi, ko je tale poba v reklami za Monte v svoji otroški sobi lovil vse mogoče predmete. Osemindvajsetletni bivši vratar Schalkeja 04 (ki je z njim zaslužil 24 milijonov), aktualni vratar Bayerna in nemške reprezentance, je eden najbolj cenjenih nogometašev na svetu. Po nekaterih podatkih naj bi vsak mesec zaslužil z Bayernom okoli 600.000 evrov, kar je le del njegovih prihodkov. Tu so še Adidas, Coca-Cola, Metylan in Mobile World 24. Fant ima dober občutek za žogo, konec koncev je svoj glas posodil tudi nemški verziji animiranke Pošasti z univerze.

David de Gea 22 (Manchester United, 2011)

Pred tremi leti se je iz Španije na Otok preselil vratar Atletica iz Madrida. Gre za 23-letnega vratarja, ki ima doslej samo en nastop za špansko člansko reprezentanco, o tem, da mu v zadnjem času pri Manchestru ne gre, pa itak ne bomo izgubljali besed. A fant je še razmeroma mlad, na teden zasluži 75.000 funtov, ob tem pa je njegov najmočnejši pokrovitelj multinacionalka Nike, pa še o korejski hrani, pakistanskih telekomunikacijah in avtomobilskih gumah apollo pišejo po spletu.

Angelo Peruzzi 17,8 (Lazio, 2000)

Italija je vedno slovela po dobrih vratarjih in eden od njih je bil tudi zdaj že upokojeni Peruzzi, ki je leta 2000, pri svojih tridesetih, iz milanskega Interja odšel v rimski Lazio. Rimski nebeško modri so ob prestopu plačali črno-modrim takrat rekordno vsoto, a resnici na ljubo je Peruzzi svoja najboljša leta takrat že pustil za seboj, saj je z Laziom osvojil zgolj italijanski pokal in superpokal. Njegova najboljša leta so bila od 1991 do 1999, ko je branil za torinski Juventus in bil trikrat klubski prvak Italije in enkrat Evrope.

Jan Oblak 16 (Atletico Madrid, 2014)

Bivši vratar ljubljanske Olimpije, ki je leta 2010 za 1,8 milijona odšel v lizbonsko Benfico, se je potrudil in v slovenski nogomet prinesel še 400.000 evrov. Toliko bo namreč dobila ljubljanska Olimpija od najvišjega letošnjega vratarskega prestopa na svetu. Enaindvajsetletni Gorenjec, vratar mlade slovenske reprezentance in občasni član naše prve ekipe, je tako postal tudi najdražji vratar, ki je kadarkoli branil v španski ligi, čeprav je treba priznati, da zaenkrat tekme Atletica spremlja bolj s klopi.

Fraser Forster 12,5 (Southampton, 2014)

Morda je ravno Forster tisti, ki bi nagnil tehtnico na tekmah Maribora in škotskega Celtica na stran vijoličastih. Šestindvajsetletni angleški vratar, ki je bil sicer v zadnjih dveh sezonah na vratih Celtica, je le nekaj dni pred odločilnima tekmama odšel k Southamptonu v angleško prvo ligo. Forster je sicer zamenjal v svoji karieri kar nekaj klubov, a najbolje se je počutil ravno v Glasgowu, kjer je med drugim v eni izmed serij kar 13-krat zapored ohranil mrežo nedotaknjeno.

Fernando Muslera 11,75 (Galatasaray, 2011)

Turški klubi po nakupih v zadnjih letih počasi lovijo najbogatejše angleške in španske. Dokazov je veliko, med vratarji pa je to najboljši urugvajski golman. Za takrat 25-letnega čuvaja modre reprezentančne mreže z letošnjega svetovnega prvenstva je pred tremi leti Lazio iz Rima dobil velike denarje, nekaj malega pa se je našlo tudi za Muslero, ki zasluži vsako leto 2 milijona evrov osnovne plače. Med njegove glavne sponzorje štejejo športno podjetje Reusch.

Samir Handanović 11 (Inter, 2012)

Naša sicer majhna in obubožana dežela se lahko pohvali kar z dvema velikima vratarskima prestopoma med deseterico. Pred dvema sezonama je namreč videmski Udinese s prodajo Samirja Handanovića v milanski Inter zaslužil 11 milijonov evrov. Njegova osnovna plača pri črno-modrih naj bi bila trenutno okoli 40.000 evrov mesečno. Reprezentančni vratar je doma iz Ljubljane, pri nas je branil za Slovan in Domžale, v mariborskih vratih pa ima bratranca Jasmina. Velja za enega največjih specialistov za branjenje enajstmetrovk na svetu.

Simon Mignolet 10,5 (Liverpool, 2013)

Visoke cene prestopov vratarjev v angleškem prostoru niso redek pojav, in to kljub temu, da angleški vratarji nikoli niso veljali za najbolj zanesljive. Ali pa ravno zaradi tega. Lani je moštvo Sunderlanda prodalo Liverpoolu zdaj 26-letnega belgijskega reprezentanta in pri tem zaslužilo 9 milijonov funtov. Tudi belgijski čuvaj je od Liverpoola iztržil veliko. Recimo tedensko plačo v višini 60.000 funtov. Mimogrede, fant je diplomiral iz politologije, študiral je doma v Sint Truidenu in v Sunderlandu.

Craig Gordon 10,2 (Celtic, 2007)

Na videz majhen angleški klub Sunderland se na lestvici pojavlja kar dvakrat. Leta 2007 je kupil škotskega vratarja Gordona v malem škotskemu klubu Hearts, in to za velik denar. Fant je potem branil v Sunderlandu 88 tekem v petih letih, kar ni prav veliko, letos pa je član Celtica. Ja, ravno on je tisti, ki ni ubranil strela Tavaresa, ki je Mariborčane v torek pripeljal v prestižno ligo prvakov.