Kosovo

Modro-bela reprezentanca Kosova, pod vodstvom slavnega predsednika Fadila Vokrija, še ne sme nastopati na pomembnih nogometnih tekmovanjih. A na koncu se bo zgodilo neizbežno: Kosovo bo počasi tudi uradno dobilo svojo nogometno reprezentanco. Po dolgih letih ignoriranja in prepovedi so z letošnjim januarjem pri Fifi odobrili Kosovu, da igra prijateljske tekme z reprezentancami, ki so članice Fife, razen z reprezentancami bivše Jugoslavije. Tako je samo letos nogometna reprezentanca Kosova odigrala štiri prijateljske tekme. Izgubili so s Turčijo (6:1) in Senegalom (3:1), neodločeno so igrali s Haitijem (0:0) in nazadnje prejšnji mesec premagali Oman z 1:0. Za Kosovo so v teh tekmah igrali manj znani igralci, ki jih druge reprezentance niso vabile in so bili v reprezentančnih terminih prosti. Kot zdaj kaže, bodo v prihodnosti, če jim bodo dovolili igrati na velikih tekmovanjih, lahko igrali za svojo državo vsi kosovski nogometaši, ki po svojem 21. letu ne bodo nastopili za nobeno drugo reprezentanco. Kar se zdi pomembno, če vemo, da trenutno mnogi najboljši nogometaši iz teh koncev igrajo za številne mlade evropske države, največ za Albanijo in Švico.

Vatikan

Nogometna zveza Vatikana obstaja od leta 1972, in čeprav nikoli ni bila članica svetovne nogometne organizacije, je že odigrala nekaj mednarodnih tekem. Še posebej potem, ko je papež Janez Pavel II. leta 2000 ustanovil urad za šport, ki naj bi povezoval šport in vero. Reprezentanca Vatikana (v rumeno-belih barvah) je do danes odigrala šest mednarodnih tekem z Monacom, z drugim moštvom San Marina in s švicarskim moštvom Vollmond, s katerim je dosegla edino zmago. Drugače pa imajo v Vatikanu državno nogometno prvenstvo (Clericus Cup) od leta 2007.

Ameriška Samoa

Nogometna reprezentanca te otoške žepne države iz Oceanije (okoli 60.000 prebivalcev) se je vpisala v zgodovino z najvišjim porazom na uradni tekmi pod okriljem svetovne nogometne organizacije Fifa. Enajstega aprila 2002 so izgubili z Avstralijo kar 31:0, kar pomeni, da so več kot vsake tri minute dobili gol. O tej tekmi so posneli tudi dokumentarni film. Sicer pa je bila nogometna zveza Ameriške Samoe ustanovljena 1984, od leta 1998 pa je članica Fife. Letos jim gre v kvalifikacijah veliko bolje, prvič so tudi uradno zmagali, 2:1 s Tongo.

Grofija Nica

Reprezentanca Countea de Nissa je prva zmagovalka letošnjega prvenstva reprezentanc, ki jih Fifa ne priznava. Luka Elsner, trener Domžal, ki je svojo mladost preživel v Nici, pravi, da je šlo pri zmagovalcih za ekipo, v kateri ima nekaj mladostnih prijateljev, ki ne igrajo za velike klube, saj jih ti ne bi pustili, da toliko časa manjkajo. Fantje so odšli na prvenstvo na Švedsko s svojimi avtomobili in za zgodovinsko Nico, ki so si jo leta 1860 priključili Francozi, dosegli nekaj zanimivih zmag. Mimogrede, nogometaši nimajo nobenih odcepitvenih teženj.

San Marino

San Marino v letošnjih kvalifikacijah za evropsko prvenstvo igra v skupini s Slovenijo in vse reprezentance računajo, da ga bodo dvakrat premagale. Od kod optimizem? San Marino je doslej v zgodovini le enkrat zmagal, pa še to na prijateljski tekmi z Liechtensteinom. Najvišji poraz so leta 2006 doživeli z Nemci (13:0). Nogometna zveza San Marina je uradna članica Fife od leta 1998. Sanmarinci imajo en klub v italijanski ligi, ostali pa igrajo doma, in tudi njihovi rezultati so bolj bedni. Konec koncev so zadnji na lestvici Fife.

Gibraltar

Letos prvič v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo tekmuje Gibraltar, ki je član Uefe, torej evropske nogometne organizacije, od leta 2013, kljub ostremu nasprotovanju Španije. Gibraltar, ki ima sicer stoletno nogometno tradicijo, je v kvalifikacijah izgubil s 7:0 proti Severni Irski in Poljski ter s 3:0 proti Gruziji. Na njihovem mestu bi se človek kar bal novembra, ko bodo v Bremnu igrali z Nemčijo. Največji uspeh Gibraltarja je bil lanski remi na prijateljski tekmi s Slovaško, drugače pa tam že od leta 1892 poteka nogometno prvenstvo.

Katalonija

Katalonska reprezentanca je v zadnjem času odigrala nekaj zanimivih revijalnih tekem, vse seveda v smislu odcepitve od Španije. Zdaj, ko se je izkazalo, da 9. novembra ne bodo imeli referenduma, ampak zgolj anketo, so stvari politično spet drugačne, a tekme ostajajo. Za Katalonce so v zadnjem času nastopili veliki zvezdniki: Joan Capdevila, Gerard Piqué, Marc Bartra, Jordi Alba, Sergio Busquets, Cesc Fàbregas, Sergi Roberto, Bojan Krkić, Cristian Tello… Mimogrede, prvo tekmo so odigrali že leta 1912, zadnji dve pa lani.

Monaco

Nogometne reprezentance kneževine, kljub podobnim rdeče-belim dresom, ne gre mešati s klubom, ki nastopa v prvi francoski ligi. Ker niso člani ne evropske ne svetovne nogometne organizacije, so vse njihove tekme neuradne, res pa je, da ne nastopajo ravno veliko. Prvič so igrali leta 2001 in od takrat so se pojavili na 27 tekmah. Na prvi tekmi so premagali Tibet, nazadnje so maja letos premagali Vatikan. Laponci so jih dvakrat visoko premagali s 14:0 in 21:0, otok Man jih je sesul z 10:0, Kosovo s 7:1…

Tibet

Nogometna federacija Tibeta ima svoj sedež v Indiji, v mestu Dharamsala, kjer je hkrati tudi sedež dalajlame. Zvezo so ustanovili leta 2000 in od takrat njihova reprezentanca nastopa na neuradnih, več ali manj prijateljskih nogometnih tekmah, čeprav jih zdaj že nekaj časa pogrešamo na zelenicah. V prvi tekmi je Tibetance v rdeči športni opremi premagala Grenlandija s 4:1 in tudi kasneje so bolj ali manj izgubljali. Najhuje je bilo s Severnim Ciprom, 10:0, in nazadnje s Padanijo, 13:2. Premagali so le amatersko ekipo Delhija.

Kaskadija

Kaskadija je država, pardon, želja po državi, ki bi združila Washington, Britansko Kolumbijo in Oregon v novo skupno državo. Čista in urejena država, brez represivnih režimov Kanade in ZDA, kot pišejo. Čeprav odcepitve vsaj v bližnji prihodnosti še ni slutiti, delujejo na mnogih področjih, tudi v nogometu. Zanimivo, nogometne drese v modrih, belih in zelenih (ekoloških) barvah jim je oblikoval nemški Adidas, zdaj pa zbirajo moštvo, ki naj bi nastopilo na naslednjem prvenstvu reprezentanc, ki niso na seznamu Fife.