V poročilu, ki ga je Clapper predal senatu, je omenjena iranska zarota, katere namen je ubiti savdskega veleposlanika v Washingtonu in so jo odkrili oktobra lani "Zarota jasno kaže novo agresivno odločnost in pripravljenost najvišjih slojev iranskih oblasti, da avtorizirajo napade na ZDA," poroča Washington Post.

"Zarota kaže, da so nekateri iranski uradniki, vključno z vrhovnim vodjem ajatolo Alijem Kamenejem, spremenili predhodne kalkulacije in so zdaj pripravljeni na napade tudi na območju ZDA, če zaznajo grožnjo svojemu režimu. Zaskrbljeni smo zaradi iranskih zarot proti ameriškim interesom in interesom zaveznikov izven ameriškega teritorija," piše v Clapperjevem poročilu.

Vzporednice z Irakom

Vprašanje je, ali bo to poročilo o Iranu postalo osnova oziroma opravičilo za eventualne preventivne napade, ki so jim bile ZDA že prej naklonjene. Situacija precej spominja na dogajanje pred intervencijo v Iraku, ki so jo opravičevali s trditvami, da Sadam Husein poseduje orožje za množično uničenje.

Pozneje se je izkazalo kot popolnoma napačna predpostavka, toda že samo sum je bil Američanom dovolj za preventivni napad, čeprav je zdaj jasno, da so bili za tem drugačni interesi. Ponovno lahko potegnemo vzporednico s trenutno situacijo v Iranu, kjer kot vir vseh težav navajajo domneve, da Iran razvija jedrski program z namenom izdelave atomske bombe, česar Američani prav tako doslej niso mogli dokazati.

Obami vojna trenutno ne bi ustrezala

Ameriški predsednik Barack Obama je sicer pred nekaj dnevi izjavil, da možnost vojne z Iranom še vedno obstaja, vendar pa je težko verjeti, da se bo pred volitvami odločil za kaj takšnega, še posebej, ker raziskave javnega mnenja jasno kažejo, da je ameriškim državljanom dovolj vojne in da ustrahovanje s terorističnimi napadi kot povod za vojno več ni tako uspešno, kot je bilo med mandatom Georga W. Busha.

Po drugi strani pa so v javnost pred nekaj dnevi prišle informacije, da tudi Pentagon razvija uničevalno moč svojih projektilov, da bi lahko prebili iranske bunkerje, kar je dokaz, da ZDA resnično še vedno računajo na možnost vojne. Gospodarski razlogi so prav tako v korist intervencije, še posebej po zaprtju Hormuške ožine, zaradi česar so se precej povišale cene energentov na svetovnem trgu.

Pritisk Izraelcev?

Če predpostavljamo, da Obami zaradi politične situacije vojna trenutno ne bi odgovarjala, pa se postavlja vprašanje, kdo bi to vojno podpiral. Odgovor bi lahko poiskali v trditvah glavnega sekretarja ruskega varnostnega sveta Nikolaja Patruševa, ki meni, da "Američane v vojno proti Iranu potiska močni sionistični lobi". Izrael res vse od povečanja napetosti močno zagovarja možnost napada na Iran.

Ko gledamo Clapperjevo poročilo, moramo računati na to, da je to posledica informacij, ki jih ameriški obveščevalci na terenu dobijo v sodelovanju z drugimi zavezniškimi agenti, predvsem izraelskim Mossadom.

Poročilo ima veliko politično težo, na koncu pa bi se prav lahko zgodilo, da bo prav to osnova za pričetek še ene preventivne vojne, ali pa bo preprosto ostal le dokaz paranoje, ki vlada v ameriških tajnih službah – to bo pokazal čas. Jasno je le to, kar je povedal že Obama – vse možnosti so odprte.