Nevihto sta sprožila dva velika Sončeva izbruha, do katerih je prišlo pred nekaj dnevi, nevihta pa bo močno povečala verjetnost pojava severnega sija na visokih zemljepisnih širinah, če bo nebo ob tem jasno.

Največ motenj zaradi Sončeve nevihte pričakujejo v polarnih predelih Zemlje, letalom pa bodo verjetno spremenili poti letenja, da bi se omenjenim regijam izognili. Geomagnetni delci Sončeve nevihte naj bi Zemljo zadeli s hitrostjo 6.400.000 km/h, učinke nevihte pa naj bi čutili do petka zjutraj. V zadnjih desetletjih so Sončeve nevihte pogosto zadele Zemljo in pri tem povzročale številne motnje.

Kot še pojasnjujejo znanstveniki na NOAA, je Sonce trenutno v fazi povečane aktivnosti, ki se kaže v povečanem številu Sončevih peg, iz katerih "bruha" energija. Gre za del 11-letnega cikla, ki naj bi vrhunec dosegel prihodnje leto.

NOAA glede na količino energije izbruhov meri štiri glavne komponente Sončeve aktivnosti - Sončeve izbruhe, izbruhe mase iz Sončeve korone, hitri solarni veter in solarne energetske delce. Ko pride do izbruha, nekateri delci dosežejo Zemljo praktično takoj in so predvsem grožnja za vesoljska plovila in astronavte.

Glavnina plazme iz masnega izbruha Sončeve korone pa na primer potrebuje med 30 in 72 urami, da doseže površje Zemlje, kjer potem povzroča težave v delovanju elektronskih naprav. Še posebej veliki so učinki teh delcev na polih Zemlje.

Glede na moč Sončevih izbruhov NOAA določa tudi intenzivnost tovrstnih geomagnetnih viharjev. Sedanjega so ocenili kot "močan G3" geomagnetni vihar. Tovrstni viharji povzročijo večje motnje v geomagnetnem polju Zemlje, ki ščiti planet pred nevarnimi delci. Poleg tega ima vihar tudi oznako "zelo močan S3", s čimer merijo količino radioaktivnosti delcev.

Znanstveniki poleg tega opozarjajo, da bodo povečane Sončeve aktivnosti zagotovo trajale še prihodnji teden. Niso pa jasne razsežnosti, do katerih bi lahko prišlo. Znanstveniki upajo, da se bo ta povečana aktivnost Sonca videla le v atraktivni predstavi severnega sija na severnem nočnem nebu.

Prva sončeva nevihta minila mirno, v naslednjih letih pa nas čaka še veliko večjih

Fotografije predela Sonca, kjer je prišlo do izbruha, razkrivajo kompleksno mrežo sončnih peg, kar opozarja na veliko količino shranjene magnetne energije.

Zemljino magnetno polje zadela najmočnejša Sončeva nevihta po letu 2005