"Fotosinteza na žalost ni preveč učinkovita," je na nedavnem srečanju Ameriške zveze za napredne znanosti v Vancouvru dejala biokemičarka z arizonske univerze Anne Jones in dodala, da je mogoče fotosintezo pospešiti.

Kot so v tej luči opozorili znanstveniki v omenjenem kanadskem mestu, se bo poraba energije na svetovni ravni v naslednjih 40 letih povečala za 100 odstotkov. Pri tem so tisti, ki tehtajo načine za večjo uveljavitev fotosinteze na področju proizvodnje energije, opozorili, da so svetovne zaloge nafte in plina že zelo okrnjene.

Po njihovih ocenah je mogoče proces fotosinteze okrepiti, tako da bi z njeno pomočjo iz rastlin, kot sta pšenica in sladkorna pesa, prišli do petodstotnega iztržka energije. Če bi se lahko iztržek povečalo še za nekaj odstotnih točk, pa bi lahko po besedah znanstvenikov govorili o velikanskem potencialu proizvodnje biogoriv.

Veliko energije ostane neporabljene

V določenih primerih se tako proizvodnja ogljikovodikov skozi fotosintezo upočasni in veliko svetlobne energije gre v nič. "Kadar je sončno, molekularni sistem rastline proizvede več elektronov, kot jih encimi, ki proizvajajo ogljikove hidrate, lahko prenesejo. Na ta način gre veliko teh elektronov v nič," je dejala Jonesova.

Takšno situacijo je po njenih besedah mogoče primerjati z elektrarno, ki ni vključena v distribucijsko omrežje, zaradi česar presežka energije ni mogoče uporabiti. Znanstveniki si zato želijo shraniti presežno sončno energijo v procesu fotosinteze, in sicer tako, da bi jo iz celice, v kateri bi potekala, prek bioloških nanožic prenesli v ločene celice, ki bi proizvajale gorivo.

Takšna proizvodnja energije je sicer še daleč, a po ocenah znanstvenikov je časa za iznajdbo novih načinov pridobivanja energije od 30 do 50 let. Toliko naj bi namreč fosilna goriva še zadostovala za energetske potrebe človeštva.