Marušič meni, da bi se z boljšo organizacijo mreže porodnišnic izboljšala tudi dostopnost, kakovost in varnost obravnave pacientk in otrok. Kako se bo glede reorganizacije odločila stroka, Marušič ne želi napovedovati. V kolikor bo strokovno mnenje, da je aktualna mreža porodnišnic taka, kot jo v Sloveniji potrebujemo v naslednjih 10 letih, pa bo po Marušičevih besedah potrebno zagotoviti sredstva za delovanje mreže.

Marušič sicer meni, da sedanja organizacija porodnišnic ne bo zdržala do leta 2020. "Lahko počakamo, da nas prisili Evropa ali pa gremo v postopno reorganizacijo, vendar pa ta postopek ne more biti preko noči," je še dodal Marušič.

Poslanec SDS Branko Grims je v poslanskem vprašanju Marušiču danes sicer zapisal, da so na Gorenjskem zgroženi nad dejstvom, da se je s strani vlade oz. ministrstva za zdravje pojavila ideja o ukinitvi porodnišnice v Kranju. Porodnišnica v Kranju se je pod novim vodstvom v zadnjih letih namreč razvila v odlično medicinsko institucijo, namera vlade o njeni ukinitvi pa je škandalozna, navaja Grims.

V poslanskem vprašanju je še zapisal, da so na Gorenjskem prepričani, da je v korist družin, žensk in otrok nujno, da porodnišnica ostane v Kranju in se še naprej razvija v skupno korist celotne Slovenije.

V NSi pa so zapisali, da se vlada in Marušič ne zavedata posledic zaprtja porodnišnic. Ukinjanje manjših porodnišnic v nekaterih regijah pomeni slabšo dostopnost do kakovostne zdravstvene oskrbe nosečnic in dojenčkov. Odločitev vlade o ukinitvi manjših porodnišnic pa je korak bliže večji obolevnosti in umrljivosti otrok in porodnic, so še zapisali.

Predlog reorganizacije porodniške dejavnosti predvideva tudi združevanje brežiške porodnišnice z novomeško, da temu nasprotujejo, pa so danes poudarili vsi posavski župani in oba posavska poslanca. Marušiču so poslali vabilo na javno razpravo, če jim bodo porodnišnico vzeli, pa so Brežičani napovedali državljansko nepokorščino.