Študenti in ostali protestniki so blokado sodišča začeli minuli četrtek, potem ko je sodišče že drugič podaljšalo pripor šestim aktivistom, obtoženim ogrožanja ustavne ureditve in državne varnosti. Protestniki sodnike pozivajo, naj pridejo na sodišče in odločijo o pritožbah zagovornikov na podaljšanje pripora.

Med priprtimi aktivisti je tudi gimnazijska profesorica Maria Vasić, ki je minuli torek začela z gladovno stavko, saj zahteva, da vse spustijo iz pripora. Dva dni pozneje so jo zaradi posledic gladovne stavke prepeljali v bolnišnico. Njeni odvetniki so najprej mislili, da je bila premeščena v bolnišnico Centralnega zapora v Beogradu, a te informacije kasneje niso mogli potrditi in očitno je bila vmes prepeljana še v klinični center v Novem Sadu. 

Njen odvetnik Aleksandar Petrović in sorodniki naj bi še danes dobili informacije o njenem zdravstvenem stanju.

V priporu že več kot dva meseca

Aktiviste so pridržali 14. marca, dan pred množičnim protestom v Beogradu. Višje državno tožilstvo v Novem Sadu je pred tednom dni proti dvanajsterici vložilo obtožnico. Šestim obtoženim, ki so v priporu že več kot dva meseca, je sodišče nato za 30 dni podaljšalo pripor. Preostalih šest obtoženih ni v Srbiji, zato je tožilstvo zanje predlagalo sojenje v odsotnosti.

Spomnimo

Srbijo je zajel val protestov po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu novembra lani, ki je zahteval 16 življenj.

Predsednik Aleksandar Vučić proteste označuje za barvno revolucijo in poskus destabilizacije države, krivdo zanje pa pripisuje tudi tujim vplivom in opoziciji. Študenti zavračajo te obtožbe in zahtevajo predčasne parlamentarne volitve. 

Predčasne volitve je predsednik Vučić že sklical v letih 2020, 2022 in 2023, saj je njegova stranka SNS uživala udobno prednost pred ostalimi strankami. Tokrat pa srbski predsednik predčasne volitve zavrača.

Priporočamo