Vance glede vojne v Ukrajini sledi predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, ki krivdo zanjo bolj kot na Rusijo vali na prejšnjega predsednika Joeja Bidna in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Ton se je rahlo spremenil po podpisu sporazuma o izkoriščanju redkih zemelj v Ukrajini in Trump občasno kritizira tudi Putina.

Vance je danes razložil, da se ZDA osredotočajo na dogovor o dolgoročnem miru, potem ko je Rusija zavrnila ameriški poziv za 30-dnevno prekinitev spopadov. Zagotovil pa je, da bo Putin moral popustiti, kar naj bi napovedovalo pripravljenost Trumpove vlade na bolj odločen pristop do Rusije, poroča Politico.

"Rusi imajo določen niz zahtev, določen niz koncesij, da bi končali konflikt. Menimo, da zahtevajo preveč," je dejal Vance in menil, da je napočil čas, da se Ukrajina in Rusija začneta neposredno dogovarjati.

"Želimo si, da bi se tako Rusi kot Ukrajinci dejansko dogovorili o nekaterih osnovnih smernicah za pogovor. To je naslednji velik korak, ki bi ga radi naredili," je dejal Vance.

Priporočamo