Evropska unija, Mehika, Kanada in druge države so včeraj obsodile ameriško napoved 25-odstotnih carin na jeklo in aluminij in napovedale protiukrepe. Kakšni natančni bodo, še niso razkrile, imajo pa še nekaj časa, saj bodo ameriške carine začele veljati 12. marca.
»Neupravičene carine za Evropsko unijo ne bodo ostale brez odgovora. Sprejeli bomo odločne in sorazmerne protiukrepe,« je včeraj dejala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. Evropska komisija je zadolžena za zunanjetrgovinske odnose EU, tako da so carine v njeni pristojnosti, ne posameznih držav članic. V času prvega Trumpovega mandata je na tedanje carine med drugim odgovorila s carinami na ameriški viski, motocikle in pomarančni sok. Ukrep je kasneje pod Joejem Bidnom zamrznila, bo pa spet začel veljati prihodnji mesec, če se ne odločijo drugače.
Ameriški predsednik Donald Trump je carine na aluminij na 25 odstotkov dvignil s sedanjih desetih odstotkov. Na jeklo so že veljale 25-odstotne, a z vrsto izjem in dogovorjenih neocarinjenih kvot. Vse te izjeme zdaj odpravljajo.
Posebej prizadeta bo Kanada kot največja izvoznica v ZDA, nato Brazilija in Mehika. Kitajski izvoz v ZDA je znatno upadel po uvedbi podobnih carin v prvem Trumpovem mandatu. Evropske unije sicer ni med največjimi izvoznicami v ZDA, zato pa je ameriški trg med najpomembnejšimi oziroma drugi najpomembnejši za evropske izvoznike aluminija in jekla. Največja evropska izvoznica jekla je Nemčija, kjer so ocene o tem, kako resne bodo posledice za njeno gospodarstvo, različne, a bržkone vseeno ne tako usodne, sploh če se bo spet pokazalo, da Trump carine uporablja bolj kot grožnjo, kazanje mišic in sredstvo pritiska ter z njimi ne bo vztrajal, kot ni pri Mehiki in Kanadi. Je pa Nemčija zdaj tudi sporočila, da je v trgovini z ZDA lani ustvarila rekorden, 71,4 milijarde evrov vreden trgovinski presežek, kar zna kvečjemu vznejevoljiti Trumpa, ker ameriški primanjkljaj razume kot izkoriščanje Amerike. Nemčijo lahko prizadane še en napovedani Trumpov ukrep, namreč izenačitev vseh carinskih stopenj za ameriške izdelke po svetu, pri čemer so carine na ameriške avtomobile v EU desetodstotne in s tem štirikrat višje kot ameriške za evropska vozila – ki prihajajo večinoma iz Nemčije.
Kanadski premier Justin Trudeau je medtem dejal, da so ameriške carine na jeklo in aluminij »nesprejemljive« in da bo prišel odločen odgovor, če bo potreben. Mehiški minister za gospodarstvo Marcelo Ebrard pa jih je označil za neupravičene in nepoštene. Trump je na vprašanje o mogočih protiukrepih za ameriške izdelke dejal: »Me ne motijo.«