Državljani, študenti in opozicijski politiki so se davi zbrali pred poslopjem sodišča v Novem Sadu zaradi podaljšanja pripora aktivistom ter blokirali vhode v sodišče, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Močne policijske enote v opremi za obvladovanje demonstracij so protestnike poskušale odriniti stran od vhoda, vendar jim zbrani tega niso dovolili. Medtem je prišlo tudi do prerivanja, v nekem trenutku pa je policija uporabila tudi solzivec.

V znak podpore so protestirali tudi študenti v Nišu pred tamkajšnjim okrožnim sodiščem. Blokada sodišča, ki se je začela v sredo okoli 22. ure, se je končala v jutranjih urah, potem ko so policijske enote obkolile vhod v zgradbo, študenti pa so se mirno umaknili, še poroča Beta.

Šest od 12 aktivistov so pridržali 14. marca, dan pred množičnim protestom v Beogradu, potem ko so mediji objavili zvočni posnetek, na katerem naj bi se slišale osebe, kako načrtujejo vdor v poslopje srbske javne radiotelevizije RTS med velikim protestom 15. marca v Beogradu. N1 Srbija pri tem navaja, da so odvetniki obtoženih večkrat zatrjevali, da je varnostno-obveščevalna agencija (Bia) pogovoru nezakonito prisluškovala.

Višje javno tožilstvo v Novem Sadu je v ponedeljek proti dvanajsterici vložilo obtožnico, v kateri jim očita načrtovanje dejanja proti ustavni ureditvi in varnosti Srbije. Za šest obtoženih, ki so v priporu že dva meseca, je sodišče v torek za 30 dni podaljšalo pripor, preostalih šest pa ni v Srbiji, zato je tožilstvo zanje predlagalo sojenje v odsotnosti.

Eden od pridržanih je član organizacije Študenti proti avtoritarni oblasti (STAV), pet pa jih je iz opozicijske stranke Gibanje svobodnih državljanov (PSG). Med njimi je tudi gimnazijska profesorica, ki je v torek začela gladovno stavko, z zahtevo, da vse spustijo iz pripora. Preostalih šest obtoženih je članov organizacije STAV.

Srbijo je zajel val protestov po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu novembra lani, ki je zahteval 16 življenj.

Predsednik Aleksandar Vučić proteste označuje za barvno revolucijo in poskus destabilizacije države, krivdo zanje pa pripisuje tudi tujim vplivom in opoziciji. Študenti zavračajo te obtožbe in zahtevajo predčasne parlamentarne volitve.

Priporočamo