V nasprotju s svojim predhodnikom papežem Frančiškom, ki je pogosto dajal intervjuje, je Leon XIV. bolj zadržan in raje govori iz pripravljenih besedil. Nedeljski odlomki so bili objavljeni na katoliškem spletnem portalu Crux, piše Reuters.
Prvi del intervjuja s papežem Leonom XIV.:
»Direktorji, ki so pred 60 leti zaslužili štirikrat do šestkrat več kot delavci, danes zaslužijo 600-krat več,« je dejal v intervjuju, ki je bil opravljen konec julija za njegovo prihajajočo biografijo. »Včeraj je bila objavljena novica, da bo Elon Musk prvi bilijonar na svetu,« je dodal. »Kaj to pomeni in za kaj gre? Če je to edina vrednota, potem smo v velikih težavah.«
Združeni narodi niso več učinkoviti
Leon XIV., ki so ga kardinali maja izvolili za prvega ameriškega papeža kot naslednika pokojnega Frančiška, je kritiziral tudi Združene narode, češ da niso več sposobni učinkovito voditi multilateralne diplomacije. »Združeni narodi bi morali biti prostor, kjer se rešujejo številna vprašanja,« je dejal. »Na žalost se zdi, da je splošno priznano, da so Združeni narodi vsaj trenutno izgubili sposobnost, da ljudi združujejo pri multilateralnih zadevah.«
»Moramo si nenehno priklicevati v spomin, da ima človeštvo potencial premagati nasilje in sovraštvo, ki nas vedno bolj razdvajata. Živimo v času, ko je polarizacija ena ključnih besed vsakdana, vendar nikomur ne koristi. Če že komu koristi, jih je zelo malo, medtem ko vsi drugi trpijo. Zato mislim, da je pomembno, da ta vprašanja še naprej odpiramo,« je povedal na to temo.
Ko je postal papež, se je po lastnih besedah počutil bolj pripravljenega, da vodi 1,4 milijarde katoličanov v duhovnih zadevah, manj pa za pomembno vlogo na svetovnem diplomatskem prizorišču. »Popolnoma nova razsežnost te službe je, da si vržen na raven svetovnega voditelja,« je dejal papež. »Veliko se učim in se počutim zelo izzvanega, a ne preobremenjenega. Pri tem sem moral skočiti v globoko vodo in zelo hitro splavati.«
Papež Leon XIV., ki sicer prihaja iz ameriškega Chicaga, je spregovoril tudi o desetletjih svojega misijonarskega dela v Peruju, prilagajanju papeški vlogi ter upanju za mir v krvavem, tri leta trajajočem konfliktu med Ukrajino in Rusijo.
»Sveti sedež si je od začetka vojne zelo prizadeval ohranjati položaj, ki – čeprav je to težko – ni na eni ali drugi strani, ampak je resnično nevtralen. Nekatere moje izjave so bile razumljene na tak ali drugačen način, s čimer ni nič narobe, vendar mislim, da to trenutno ni na prvem mestu. Menim, da morajo različni akterji dovolj močno pritisniti, da bodo strani v vojni rekle: dovolj je, poiščimo drug način za reševanje naših sporov,« je glede ukrajinskega konflikta dejal papež.