Švedski preiskovalci so določili dva mogoča scenarija. Bodisi je posadka namerno spustila sidro, da bi poškodovala infrastrukturo na morskem dnu, ali pa je sidro v morje padlo samo.

Ta scenarij se je švedskim preiskovancem zdi manj verjeten, a ga niso mogli izločiti tudi zato, ker bi bilo hitro spuščanje sidra med plovbo precej nevarno tako za ladjo kot za posadko.

Kot piše v poročilu, čas plovbe Yi Peng 3 ter nepoškodovanost ladje deloma govorita v prid razlagi, da so sidro spustili namerno.

Zapisali so tudi, da so preiskavo na Yi Peng 3 in pogovore s člani posadke opravili šele več kot mesec dni po incidentu, dostopa do elektronskih podatkov pa jim posadka ni omogočila.

Preiskavo nadaljuje tožilstvo

Svojo preiskavo incidenta še naprej vodi švedsko tožilstvo, ki pokuša ugotoviti kazensko odgovornost za presekane podvodne kable.

Yi Peng 3 je 17. novembra pretrgala telekomunikacijski kabel Arelion, ki povezuje švedski otok Gotland z Litvo. Naslednji dan je bil južno od švedskega otoka Oland pretrgan še kabel C-Lion 1, ki povezuje Finsko in Nemčijo.

Incidenti, ko ladje s sidri presekajo podmorske komunikacijske kable, niso redki, se je pa njihovo število v Baltskem morju zelo povečalo po letu 2022, ko se je začela vojna v Ukrajini.

Skandinavske in baltske države so v zadnjih dveh letih za naklepne poškodbe podmorske infrastrukture večkrat obtožile predvsem ruske ladje.

Priporočamo