Pred vojno je delala kot višja medicinska sestra na oddelku za intenzivno nego v bolnišnici v Dnipru. Na začetku ruske invazije februarja 2022 se je prostovoljno pridružila ukrajinskim silam in opravila vojaško usposabljanje na poligonih z različnimi vrstami orožja, tudi bombometi.

Med ruskim napadom na naselje Staromajorske v regiji Zaporižja prejšnji teden, v katerem so sodelovala tudi oklepna vozila in padalci, so ukrajinski vojaki ostali brez poveljnika. Vodenje skupine je prevzela Svitlana.

Preko radia je dobivala navodila od poveljnika bataljona, ki je dogajanje na bojišču spremljal prek video prenosa, in njegova povelja prenašala vojakom.

Ko se je izkazalo, da je njena enota obkoljena, je Svitlana zgrabila bombomet.

"Svojim fantom sem rekla, naj držijo položaje in pod nobenim pogojem ne zapustijo svojih mest, sicer nas bodo pregazili. Vzela sem bombomet in se napotila naravnost proti napadalcem, ki so bili so le še dve hiši stran. Obšla sem jih, vstala in sprožila v okno zgradbe," se spominja Svitlana.

''Kaj pa naj bi? Čakala, da nas vse pobijejo?'' Foto: Generalštab ukrajinske vojske

''Kaj pa naj bi? Čakala, da nas vse pobijejo?'' Foto: Generalštab ukrajinske vojske

Ruski vojaki so se razbežali in napad je bil uspešno odbit. Ta, na prvi pogled le mala zmaga, se je izkazala za ključno: le nekaj dni kasneje se je Svitlanina enota lahko varno umaknila s fronte, so navedli v poročilu ukrajinskega generalštaba.

"Fantje so mi rekli: 'Ti si nora!' Toda kaj drugega bi v tistem trenutku sploh lahko storila? Čakala, da nas vse pobijejo?" se je vprašala Svitlana. Za uspešno akcijo so jo odlikovali. "Cel nerodno mi je bilo – že imam dva zlata križa prvega in drugega razreda ter številna druga odlikovanja. In obstajajo ljudje, ki so bili nominirani že mnogokrat, pa še niso prejeli nobenega," je pojasnila.

Svitlana je pred vojno delala kot višja medicinska sestra v bolnišnici. Foto: Generalštab ukrajinske vojske

Svitlana je pred vojno delala kot višja medicinska sestra v bolnišnici. Foto: Generalštab ukrajinske vojske

Svitlanin sin, prav tako prostovoljec, je umrl v bojih blizu Bahmuta, sama pa si je za misijo zadala reševanje življenj soborcev. Po prejemu odlikovanja se je vrnila v bataljon, ki še naprej brani fronto na bojišču na območju Zaporižja.

Priporočamo