Potem ko so posadili zadnja drevesa na južnem robu puščave Taklamakan v provinci Xinjiang na severozahodu države, so na Kitajskem danes še uradno končali več kot štiridesetletni projekt pogozdovanja, s katerim želijo zajeziti širjenje puščave in omejiti divjanje pomladnih peščenih viharjev, je danes poročal kitajski Ljudski dnevnik.
China finished encircling the country's largest desert, the #TaklimakanDesert, with a sand-blocking green belt stretching 3,046 km on Thursday morning, which is part of the world's largest afforestation program to tackle #desertification in northwest, north and northeast China. pic.twitter.com/1h8y7SQ68s
— China Science (@ChinaScience) November 28, 2024
Projekt intenzivnega pogozdovanja so začeli leta 1978 in je v javnosti znan tudi kot Veliki zeleni zid. Posadili so več kot 30 milijonov hektarov novih dreves - med njimi je tudi topol - in s tem uspeli delež gozdnih površin ob koncu lanskega leta dvigniti nad 25 odstotkov celotne površine četrte največje države na svetu.
Projekt intenzivnega pogozdovanja so začeli leta 1978 in je v javnosti znan tudi kot Veliki zeleni zid. Posadili so več kot 30 milijonov hektarov novih dreves - med njimi je tudi topol - in s tem uspeli delež gozdnih površin ob koncu lanskega leta dvigniti nad 25 odstotkov celotne površine četrte največje države na svetu. S pogozdovanjem bodo nadaljevali tudi po sklenitvi zelenega obroča okoli največje puščave, ki imajo površino primerljivo z Nemčijo.
Wow! #China is encircling its largest desert with 3000km of trees and plants!
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) November 29, 2024
This is the Taklimakan Desert in Xinjiang.
Wonderful way to save the the region and the planet. 👏🏼👏🏼#afforestation #environment #climate pic.twitter.com/cuqHGLBJPc
Projekt Velikega zelenega zidu je bil deležen tudi kritik, da drevesa ne uspevajo in da je neučinkovit pri zajezitvi peščenih viharjev, ki redno dosegajo tudi kitajsko prestolnico.