»Želimo poslati sporočilo prebivalcem Gaze, da svet ni pozabil na vas,« je pred vkrcanjem v severnem pristanišču Bizerta dejala švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg. »Ko naše vlade ne ukrepajo, nam ne preostane drugega, kot da zadeve vzamemo v svoje roke,« poroča France24.
Približno dvajset plovil, ki so odplula iz Barcelone, se je nazadnje zbralo v tunizijski Bizerti, zadnja plovila pa so odrinila ob zori, je poročal tamkajšnji novinar. Ena izmed koordinatork flote, Yasemin Acar, je na Instagramu objavila posnetke plovil, ki so odhajala v zgodnjih jutranjih urah.
Pod zapisi je pisalo: »Blokada Gaze se mora končati« in »Odpluli smo zaradi solidarnosti, dostojanstva in pravičnosti«.
Ladje napadla dva brezpilotna letalnika
Plovila so bila prestavljena v pristanišče Bizerta po nemirnem postanku v Sidi Bou Saidu pri Tunisu. Organizacija Global Sumud Flota je sporočila, da sta bila dva njena čolna tarča napadov z droni v dveh zaporednih nočeh prejšnji teden. Po drugem incidentu so tunizijske oblasti obsodile, kot so dejale, »premišljen napad« in napovedale preiskavo.
Evropska poslanka Rima Hassan, ki je bila junija skupaj s Thunbergovo pridržana na jadrnici Madleen med poskusom doseči Gazo, je izrazila bojazen pred novimi napadi. »Pripravljamo se na različne scenarije,« je dejala in dodala, da so najvidnejše osebnosti razporedili na dve največji koordinacijski plovili, »da se izognemo koncentraciji vseh na eni ladji«.
Odhod flote so večkrat preložili zaradi varnostnih razlogov, težav pri pripravi nekaterih plovil in vremenskih razmer. Flota, v kateri so tudi ladje, ki so v zadnjih dneh odplule s Korzike, Sicilije in iz Grčije, je sprva načrtovala prihod v Gazo sredi septembra, po tem ko je Izrael junija in julija preprečil že dva poskusa.