Republikanski senator Lindsey Graham, znan kot tesen zaveznik predsednika Donalda Trumpa, je te dni naznanil prizadevanja za uvedbo novega svežnja izjemno strogih sankcij proti Rusiji. Graham trdi, da ima podporo več kot 70 kolegov senatorjev za zakonodajo, ki jo je opisal kot potencialno »uničujočo« za rusko gospodarstvo, če Moskva ne bo pristopila k resnim pogajanjem za končanje vojne v Ukrajini.

Predlog zakona, katerega osnutek naj bi po poročanju Bloomberga že krožil med senatorji, predvideva uvedbo drakonskih ukrepov. Med ključnimi je uvedba 500-odstotne carine na ves uvoz v ZDA iz držav, za katere bi bilo ugotovljeno, da kupujejo rusko nafto, naftne derivate, zemeljski plin ali uran. Takšen ukrep bi pomenil močan pritisk na Rusijo, ampak tudi in na njene pomembne energetske partnerje po svetu, vključno z nekaterimi ključnimi ameriškimi zaveznicami.

Omejitev dostopa

Poleg tega bi zakonodaja ameriškim državljanom in podjetjem prepovedala kakršno koli trgovanje z novim ali obstoječim ruskim državnim dolgom. S tem bi Washington dodatno omejil dostop Moskve do mednarodnih kapitalskih trgov, kar je že bil cilj prejšnjih sankcijskih režimov.

Senator Graham iz Južne Karoline je novinarjem pojasnil, da je »cilj pomagati predsedniku« pri oblikovanju močnejšega pogajalskega stališča do ruskega voditelja Vladimirja Putina. Njegova izjava prihaja v času, ko administracija v Washingtonu išče nove načine za zaostritev pritiska na Kremelj, da bi končal agresijo v Ukrajini.

Uspeh Grahamovega predloga v senatu tako še ni zagotovljen, kljub njegovim trditvam o široki  podpori. Potrebno bo nadaljnje usklajevanje in verjetno tudi prilagoditve besedila zakona, preden bo lahko prišel na glasovanje - če se bo to res zgodilo.

Objava Grahamove pobude sovpada z drugim pomembnim dogodkom: Združene države in Ukrajina sta  podpisali sporazum o sodelovanju na področju redkih mineralov. Ta dogovor naj bi Kijevu zagotovil večjo ekonomsko varnost in strateško partnerstvo z Washingtonom. 

Znatna zaostritev

Predlagane sankcije, če bodo sprejete, bi predstavljale enega najstrožjih svežnjev ukrepov proti Rusiji doslej in pomenile znatno zaostritev ameriške politike. Vendar ocenjujejo, da so takšni ukrepi malo verjetni. Analitiki namreč  opozarjajo, da bi 500-odstotna carina lahko močno prizadela svetovne energetske trge in povzročila gospodarsko škodo tudi državam, ki so močno odvisne od ruskih virov, vključno z nekaterimi ameriškimi zaveznicami.

Uspeh Grahamovega predloga v senatu tako še ni zagotovljen, kljub njegovim trditvam o široki  podpori. Potrebno bo nadaljnje usklajevanje in verjetno tudi prilagoditve besedila zakona, preden bo lahko prišel na glasovanje - če se bo to res zgodilo.

 

Priporočamo