Moški iz okolice Vicenze se je več kot polno delovno dobo pretvarjal, da je popolnoma slep, da bi prejemal invalidnino. Kot poroča Corriere del Veneto, je v tem času od italijanske zdravstvene zavarovalnice neupravičeno prejel več kot milijon evrov.
Goljufijo so odkrili, ko ga je finančna policija posnela, kako brez vsakršnih težav opravlja vsakodnevna opravila. Objavili so videoposnetek, na katerem je možakarja videti, kako na domačem vrtičku obrezuje in zaliva rastline, pri čemer uporablja vrtne škarje in obrezovalnik žive meje. Posneli so ga tudi, kako na tržnici samostojno in skrbno izbira zelenjavo in nakup plačuje z gotovino.
Vse to je opravljal brez težav, čeprav je registriran kot 100-odstotni invalid. Finančna policija je vložila obtožnico zaradi goljufije države.
Lagal od leta 1972
Obtožnica ga bremeni, da je več kot 50 let nezakonito prejemal ugodnosti in dodatke, namenjene slepim osebam.
Goljufijo so odkrili po tem, ko je finančna policija začela navzkrižno prejemati podatke prejemnikov socialnih transferjev. Ker je bil sumljiv, so ga finančni policisti dva meseca pozorneje spremljali in ugotovili, da je leta 1972 po domnevni nesreči pri delu začel prejemati invalidsko pokojnino in dodatek za spremstvo.
Na podlagi posnetkov, ki služijo kot dokaz, so pristojne institucije nemudoma ustavile izplačevanje invalidnine. Davčna revizija je v zadnjih petih letih, za kolikor je mogoče opraviti odmero, ugotovila nezakonite prihodke v višini več kot 200 tisoč evrov. Ta znesek mu bodo najverjetneje zaplenili.