Janša je govoril v angleščini in je uvodoma opozoril na dogodke v Siriji. Položaj v Siriji po mnenju premiera kliče po nujni potrebi za utrditev preprečevalnih zmogljivosti ZN, članic ZN in regionalnih organizacij.

Opisal je prizadevanja poljskega pravnika judovskega rodu Raphaela Lemkina za sprejem konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida in dejal, da se je Lemkinova vizija uresničila z uveljavitvijo konvencije leta 1951. Po drugi svetovni vojni je sicer več kot 80 držav sveta doživelo množična grozodejstva.

"Morali bi biti sposobni postaviti vsaj osnovne meje človeškemu obnašanju, da zaustavimo množična grozodejstva. Zato pozivam države članice ZN, regionalne in podregionalne organizacije in sistem ZN k razvoju nove strategije za preprečevanje genocida in drugih množičnih grozodejstev," je dejal premier.

Janša je v govoru tudi omenil zadnja nasilna dejanja proti diplomatskim in konzularnim misijam v islamskem svetu.

"Ostro obsojam takšno nasilje, ki nima opravičila. Svoboda govora je temeljnega pomena za demokracijo in nasilni odgovori ji niso mogli nikoli postavljati meja. Le utrjevanje medkulturnega dialoga lahko zmanjša možnosti spopadov," je dejal Janša in sklenil govor s pozivom k pridružitvi prizadevanjem za svet brez genocida.

Premier je imel danes pred govorom pogovor z novinarji ameriške tiskovne agencije AP in časopisa Wall Street Journal. Čaka ga še udeležba na sprejemu v organizaciji generalnega sekretarja Organizacije islamske konference (OIC) Ekmeledina Ihsanogluja. Na programu ima še sprejem v organizaciji predsednika Nauruja Sprente Dabwida, ki predseduje Zvezi majhnih otoških držav.

Pred vrnitvijo v Slovenijo se bo Janša v petek udeležil ministrskega srečanja z naslovom "Poglabljanje naše zaveze pri preprečevanju množičnih grozodejstev" in se srečal z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom.