Obama je sporočil, da nove sankcije kažejo, da so ZDA odločene prisiliti Iran v spoštovanje mednarodnih obveznosti glede jedrskih pogajanj. ZDA obtožujejo Iran, da si prizadeva priti do jedrskega orožja. "Še naprej so zavezani k diplomatski rešitvi, vendar pa mora Iran spoštovati svoje obveze. Če bo iranska vlada še naprej kljubovalna, ne sme biti nobenega dvoma, da bomo skupaj s partnerji še naprej uvajali vse ostrejše ukrepe," je sporočil Obama.

Nove sankcije nadgrajujejo že obstoječe proti iranskemu finančnemu sektorju in izvoznikom nafte, kaznujejo pa tudi kitajsko banko Kunlun in iraško islamsko banko Elaf, ki poslujeta z iranskim naftnim sektorjem. ZDA trdijo, da so s sankcijami uspeli znižati iranski izvoz nafte na okoli 1,8 milijona sodov na dan, zaradi česar Teheran na dan izgubi 63 milijonov dolarjev.

Uradni Peking je že pozval Washington naj prekliče sankcije proti kitajski banki Kunlun, saj s tem škodi tako kitajskim interesom kot kitajsko-ameriškim odnosom. Kitajsko zunanje ministrstvo je ob tem napovedalo uraden protest in poudarilo, da ima Kitajska redne odnose z Iranom na področju energetike in trgovine, ki nimajo nobene povezave z iranskimi jedrskimi načrti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški kongres bo do konca tedna potrdil nove sankcije, ki bodo prizadele energetski sektor, ladjarstvo in finance. Sankcij bo deležno vsako podjetje, ki sodeluje z Iranom pri pridobivanju uranove rude, prav tako tudi zavarovalnice, ki bodo zavarovale iranske naftne tankerje. Novi zakon predvideva tudi, da morajo vsa podjetja, ki so uvrščena na ameriške borze, Komisiji za vrednostne papirje in borzo podrobno poročati o vseh poslih z Iranom.