Predsednik Papuljas je namreč za nedeljo dopoldan sklical sestanek prvih treh strank glede na uvrstitev na volitvah 6. maja. Zatem se bo ločeno sešel še z vodji manjših strank, ki so se prebile v parlament, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz urada grškega predsednika.

V skladu z grško ustavo gre za zadnji poskus za sestavo vlade narodne enotnosti ali koalicijske vlade. Če propade še ta poskus oblikovanja vlade, državo čakajo nove predčasne volitve. Stranke imajo sicer za sklepanje kompromisa čas do četrtka.

Venizelos je v petek sporočil, da ni uspel sestaviti koalicijske vlade, potem ko je ključna levičarska stranka Siriza zavrnila vstop v vlado, ki podpira varčevalne ukrepe. Venizelos se je s Ciprasom sestal, potem ko sta vodja konservativne Nove demokracije Antonis Samaras in Demokratične leve stranke, frakcije Sirize, Fotis Kuvelis pristala na sodelovanje v vladi.

Največ glasov Novi demokraciji

Na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Grčiji je sicer največ glasov prejela Nova demokracija, 19,6 odstotka glasov. Na drugo mesto se je uvrstila Siriza s 16,8 odstotka glasov. Nekdaj mogočna socialistična stranka Pasok pa je zasedla tretje mesto s 13,31 odstotka podpore.

Postopek sestavljanja grške vlade je v ospredju pozornosti v Evropi, saj se predsednik Sirize Aleksis Cipras zavzema za odstop Grčije od dogovorjenega programa pomoči, v okviru katerega mora Grčija v zameno za pomoč mednarodnih posojilodajalcev izvajati boleče varčevalne reze in strukturne reforme.

Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je v petek pozval grške politike, naj čim prej oblikujejo vlado, ki bo spoštovala dogovor z EU in Mednarodnim finančnim skladom (IMF). Če bi Grčija od programa odstopila, bi po mnenju analitikov najverjetneje sledil njen izstop iz območja z evrom.