Današnji protesti, naj bi bili uvod v splošno stavko zaradi reforme trga dela, napovedano za 29. marec. Galerijo fotografij si lahko ogledate spodaj.

Reforma, proti kateri demonstrirajo jezni Španci, delodajalcem olajšuje odpuščanje delavcev, prav tako pa jim omogoča lažje enostransko nižanje plač, določanje nalog in spreminjanje urnikov zaposlenih. Omejuje tudi pogajalske možnosti sindikatov pri določanju urnih postavk, opozarjajo španski sindikati. Sindikati in opozicijski socialisti se bojijo tudi, da bo reforma prispevala k upadanju števila delovnih mest.

Največja španska sindikata UGT in Comisiones Obreras poudarjata, da reforma prinaša enostransko zmanjšanje pravic delavcev in opozarjata, da gre za socialno nesprejemljiv način izhoda iz krize, poročajo tuje tiskovne agencije.

Vlada, ki se trudi oživiti špansko gospodarstvo in zmanjšati raven brezposelnosti, ki znaša skoraj 23 odstotkov, po drugi strani zatrjuje, da bo srednjeročni učinek ravno obraten in da bo reforma spodbudila zaposlovanje in znižala delež tistih, ki so zaposleni za določen čas. Po besedah gospodarskega ministra Luisa de Guindosa je reforma del "najbolj ambicioznega reformnega programa" v demokratični zgodovini Španije.

Španija se je leta 2009 zavezala, da bo javnofinančni primanjkljaj letos znižala na 4,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa na tri odstotke BDP. Rajoy je prejšnji teden sporočil, da bodo poskušali primanjkljaj letos znižati na 5,8 odstotka BDP, medtem ko napovedi za leto 2013 zaenkrat niso spremenili.

Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da večina Špancev ne verjame, da bo reforma trga dela prinesla rešitev gospodarsko močno oslabljeni Španiji. Kljub temu pa ne podpirajo splošne stavke. Kar 67 odstotkov jih namreč meni, da bi ta le še poslabšala gospodarske razmere v Španiji in škodila njenemu že načetemu ugledu na mednarodnih finančnih trgih.