S prepričljivo zmago je Gingrich preprečil gladko pot do osvojitve nominacije Romneyju in podaljšal tekmo, ki razceplja stranko, česar se zelo veselijo demokrati. Santorum, Romney in Gingrich imajo sedaj po eno zmago. Gingrich je osvojil 40 odstotkov oziroma skupaj več kot 240.000 glasov republikanskih in neodvisnih volivcev, konkurenco pa je glede na vzporedne ankete ugnal pri skoraj vseh vprašanjih. Zmagovalec volitev v New Hampshireu Romney je osvojil drugo mesto z 28 odstotki oziroma s skupaj dobrimi 167.000 glasovi.

Tretji je bil zmagovalec strankarskih zborovanj v Iowi Santorum s 17 odstotki oziroma skoraj 102.000 glasovi, četrti pa je bil teksaški kongresnik Ron Paul s 13 odstotki oziroma skupaj 78.000 glasovi. Santorum je pred Južno Karolino tesno zmagal pred Romneyjem na strankarskih zborovanjih v Iowi, Romney pa je prepričljivo zmagal v New Hampshireu pred Paulom. Tekma za republikanskega predsedniškega kandidata je zdaj ponovno povsem odprta, potem ko je po New Hampshireu že kazalo, da se bo Romney sprehodil do nominacije. Naslednje volitve za republikance so na sporedu 31. januarja na Floridi.

Izgubljeno premočno vodstvo

Romney je še teden dni pred volitvami v anketah Južne Karoline premočno vodil, nato pa je začel izgubljati podporo zaradi kritik na račun tega, kako je vodil investicijsko podjetje Bain Capital, zavračanja objave davčne napovedi ter računov na Kajmanskih otokih. Volivci ga vse bolj vidijo kot bogataša, ki nima občutka za težave navadnih ljudi. Vzporedne ankete so pokazale, da je Romney premagal Gingricha med volivci, ki zaslužijo več kot 200.000 dolarjev na leto, med visoko izobraženimi, meščani, nasprotniki gibanja čajanke in zmernimi.

Romney je Gingrichu čestital, a ga v govoru napadel, ko je dejal, da stranke do zmage ne bo povedel nekdo, ki ni bil nikoli poslovnež ali ni nikoli vodil države. "Obame ne bomo premagali s kandidatom, ki se je pridružil napadom na svobodno podjetništvo," je dejal Romney, ki ga ima kampanja bodočega demokratskega kandidata predsednika Baracka Obame še vedno za najverjetnejšega zmagovalca republikanske tekme.

Gingrich je po zmagi napadel Obamo, da je učinkovit le pri bonih za hrano, sam pa bi bil raje učinkovit pri plačah. Gingrich je pred dnevi v soočenju na televiziji Fox posredno obtožil temnopolte Američane, da so odvisni od socialne podpore. Sam da bi jih poslal delat. Kasneje se je na televiziji CNN spravil na medije, ker postavljajo vprašanja o njegovih propadlih zakonih. Vzporedne ankete so ugotovile, da je bilo za volivce najpomembneje, kdo lahko novembra premaga Obamo. Gingrich je pobral večino teh glasov, vendar je v Iowi in New Hampshireu enako uspelo Romneyju. Za republikance torej ostaja najpomembneje premagati Obamo, niso pa še prepričani, kdo lahko to stori.

Neodzivnost na varanje

Gingrich je osvojil večino moških in tudi ženskih glasov, ne glede na razkritja njegove druge soproge Marianne o tem, kako jo je varal s sedanjo ženo Callisto. Osvojil je tudi večino glasov neodvisnih volivcev, globoko vernih, vojaških veteranov in pripadnikov gibanja čajanke. Izgubil pa je pri večini volivcev, za katere je pomemben moralni značaj in nasprotovanje splavu. Njihove glasove je osvojil Santorum, Paul pa je dobil največ glasov mladih od 18 do 29 let. Paul je po volitvah dejal, da se bo boril naprej, saj gre za osvajanje delegatskih glasov za konvencijo konec avgusta v Tampi, kjer bodo potrdili zmagovalca. Za zmago bo potrebno zbrati podporo 1144 delegatov in glede na izračun televizije CNN jih ima Romney sedaj šele 31, Gingrich 24, Santorum deset in Paul osem.

Republikanska kampanja se je že preselila na Florido, kjer bo v ponedeljek v Tampi novo soočenje kandidatov na televiziji NBC. Na Florido se je preselil tudi denar skupin, ki podpirajo kandidate, in obeta se ponovitev poplave ostrih negativnih oglasov iz Južne Karoline. V anketah za zdaj še vedno vodi Romney, ki ima na Floridi tudi najboljšo organizacijo in največ denarja. Ne glede na izide na Floridi pa je jasno, da bo četverica preostalih kandidatov najverjetneje vztrajala vsaj do 6. marca oziroma "super torka", ko bodo volitve naenkrat v desetih državah. Do takrat pa sledi še sedem strankarskih zborovanj in ene volitve.