Največjo rast revnih so ZDA zabeležile med starejšimi od 65 let. Število ljudi, ki pripadajo tej starostni skupini in živijo pod pragom revščine, se je namreč po novi formuli skoraj podvojilo in je doseglo 15,9 odstotka. Rast je posledica dejstva, da formula upošteva stroške, ki jih imajo starejši od 65 let z zdravstveno oskrbo - med drugim z zdravili. Po pojasnilih Fundacije AARP, ki v ZDA skrbi za interese starejših od 65 let, je v tej starostni skupini ogromno ljudi, ki morajo zaradi omejenih sredstev izbirati med zdravili in hrano, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Število revnih med delavnim prebivalstvom, starih od 18 do 64 let, se je medtem po novi formuli povečalo za 1,5 odstotne točke na 15,2 odstotka, pri čemer je povišanju botrovalo upoštevanje stroškov za transport in oskrbo otrok. Ekonomisti uradno formulo za merjenje revščine v ZDA, ki je stara že pol stoletja, kritizirajo že dolgo, med drugim pa ji očitajo, da predvideva, da povprečna družina za hrano porabi tretjino prihodkov. Ti stroški so se namreč po njihovih besedah znižali na sedmino prihodkov. Poleg tega uradna formula vrste stroškov ne upošteva.

Skladno s tem so ZDA vzpostavile novo formulo za merjenje revščine, s čimer želijo oblikovati bolj čisto socialno sliko države. Nova formula sicer za zdaj velja za eksperimentalno, v Washingtonu pa obljubljajo, da bodo na podlagi z njo zbranih podatkov opravili široko razpravo o socialnih programih za pomoč revnim.