Hrvaški sabor bo med drugim razpravljal o vrnitvi slovenske manjšine v preambulo hrvaške ustave. (Foto: Dokumentacija Dnevnika)
Ustavne spremembe, ki so jih pripravili predvsem zaradi prilagajanja zakonodaje evropski, je predlagala vlada. Vladna koalicija se je sicer v ponedeljek z opozicijskimi strankami dogovorila, da bodo v parlamentu obravnavali tudi njihove predloge. Na ta način si je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) zagotovila dvotretjinsko večino, ki je potrebna, da lahko v saboru sploh začne razpravo o spremembah ustave.
Socialdemokratska stranka (SDP) je predlagala, da bi bili poleg vrnitve slovenske in bošnjaške manjšine v preambuli ustave med avtohtonimi manjšinami tudi Romi. Saborski odbor za človekove pravice in pravice nacionalnih manjšin je na torkovi seji podprl vladin predlog, sicer pa so napovedali, da bodo v saboru razpravljali tudi o predlogu romskega poslanca Nazifa Memedija, da bi v preambulo uvrstili tudi ostalih deset manjšin.
Hrvaška ustava je zelo stroga glede referenduma, na katerem se odloča o vstopu Hrvaške v druge državne skupnosti in povezave, kakršen bo tudi predvideni referendum o vstopu Hrvaške v EU.
Pozitiven izid referenduma je doslej zagotavljala večina glasov vseh volivcev v državi ne glede na število volivcev, ki so se udeležili referenduma. V skladu s predlaganimi ustavnimi spremembami pa je za veljavnost tovrstnega referenduma nujna več kot 50-odstotna volilna udeležba, pri čemer mora za pozitiven izid referenduma glasovati vsaj polovica udeležencev volitev.
Na Hrvaškem še najbolj odmeva predlog, da bodo v ustavi zagotovili, da kazniva dejanja med privatizacijo ne morejo zastarati, saj proces privatizacije nekdanje družbene in sedanje državne lastnine še poteka.
Dnevnik.si










































Komentarji