"Na ministrstvu za kulturo smo stvari premaknili naprej, urejamo statuse samozaslenih, povečujem denar za razpise. Demokrati in NSi pa bi morali pogledati, kaj so sami naredili za kulturo. Vse kar se znajo iti na desnici, je kulturni boj. V njega želijo zvleči mene in Levico, jaz pa se tega ne grem in tudi Levica se tega ne bo šla. Desnica je namreč že globoko v volilni kampanji," je v odzivu dejala Vrečko in dodala: "V tej vladi in pri ljudeh je umetnost cenjena in naj se umetniki ne počutijo slabo ob teh nizkotnih napadih. Na kulturi smo zgradili našo državo, so pomembni razvojni steber naše družbe."

Odstopila ne bo

"Ministrica ostajam. Pričakujem podpodo koalicijskih partneric, zakone usklajujemo skupaj," je dejala glede podpore v koaliciji in dodala: "Mi smo se odločili, da ljudi ne pozivamo, da gredo na referendum, saj je bila kampanja povsem nevsebinska."

Vrečko je povedala, da ima na mizi več prošenj za izredne pokojnine, vendar, ker je bil zakon na referendumu zavrnjen, ostaja v vlogi stari zakon in tako tudi niso jasni kriteriji za podeljevanje. Kot je še dejala, obstoječi zakon tudi ne predvideva podzakonskih aktov, da bi lahko te kriterije določili.

NSi: Prišlo je do nezaupanja v ministrico za kulturo

Ministrici poslanci podpisniki interpelacije sicer očitajo, da je "z neupravičenim in protipravnim izplačilom iz sredstev državnega proračuna ravnala nevestno in protizakonito" ter da je opustila dolžno ravnanje po zakonih o vladi in državni upravi, "zaradi česar je prišlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministrice za kulturo".

Med očitki so tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo.

Skofja Loka, Sportna dvorana Trata.Kongres NSi.Kongres NSi je danes dosedanjemu predsedniku Mateju Toninu z 235 glasovi za podelil se en dvoletni mandat na celu NSi.

Predsednik NSi Matej Tonin je včeraj po razglasitvi referendumskih rezultatov dejal, da pričakuje odstop ministrice za kulturo. Foto: STA

Prav tako Vrečko po njihovih besedah nosi odgovornost za vodenje kulturne politike, ki "se sprejema s škodljivimi posledicami za državljanke in državljane", se izvaja brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije ter brez javne razprave in dialoga z zaposlenimi in vodstvi javnih zavodov.

Z izenačevanjem zgodovine pred in po osamosvojitvi Slovenije v nasprotju z ustavo pa ministrici očitajo tudi, da "odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Slovenije - slovenski osamosvojitvi, okrog katere se je oblikovala narodna enotnost". S "postopnim uničevanjem" vrednot slovenske osamosvojitve pa po njihovi oceni deluje zoper blaginjo Slovenije, za katero bi sicer morala skladno s prisego ob izvolitvi delovati.

Anže Logar16.11.2024 Ustanovni kongres stranke Demokrati. FOTO: Nik Erik Neubauer

Tudi logarjevi Demokrati so podprli interpelacijo, ki je seveda že del predvolilne kampanje na desnici. Foto: Nik Erik Neubauer

To je že 11. interpelacija članov ministrske ekipe Roberta Goloba v tem mandatu, dvakrat od tega je bila interpelirana celotna vlada. Interpelacija ministrice Vrečko je bila v NSi spisana že pred časom, a ker ima sama premalo poslancev, je ni mogla vložiti, tokrat pa so podpise prispevali poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev iz vrst Demokratov.

Predlagan zakon zavrnjen

Na nedeljskem referendumu je proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti glasovalo 403.153 volivcev oziroma 92,52 odstotka, za njegovo uveljavitev pa se jih je izreklo 32.597 oziroma 7,48 odstotka tistih, ki so glasovali.

Nasprotniki zakona so torej dosegli oba pogoja za njegovo zavrnitev. Zakon je namreč na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, in če obenem proti glasuje najmanj petina vseh volivcev. Volilna udeležba je bila 25,93-odstotna.

Priporočamo