Programski svet RTV Slovenija je na današnji seji razpravljal o napovedanih spremembah statuta javnega zavoda. Med drugim naj bi na Televiziji Slovenija poslej delovali dve uredništvi za informativni program – eno na prvem programu in drugo na drugem programu. Poleg tega naj bi prišlo tudi do sprememb v uredništvu kulturno-umetniškega programa. Dnevno poročanje o kulturi bi ohranili v okviru obstoječega uredništva, o dolgoročnejših projektih pa bi odločali v drugem uredništvu. Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough pričakuje, da bo programski svet k predlaganim spremembam podal soglasje, dokončno pa bo o njih odločal nadzorni svet.

Začudenje zaposlenih

Predstavnik zaposlenih Gregor Drnovšek, novinar TV Slovenija, je v razpravi opozoril, da je razdeljevanje uredništva za informativne programe na dva dela za novinarje popolno presenečenje in da namen napovedanih sprememb ni jasen. Generalni direktor odgovora v zvezi s tem ni podal. Sklical se je na želje in predloge posameznih enot znotraj RTV Slovenija. »S statutom bomo naslovili strukturne neučinkovitosti,« je zapisal v izjavi, naslovljeni na programski svet. »Predlog sprememb in dopolnitev statuta bo vseboval tudi utemeljitev predlaganih sprememb,« je dodal. Grah Whatmough je povedal še, da se bo vodstvo vključilo v pripravo predloga sprememb zakonodaje na področju delovanja RTV Slovenije, ki da se obetajo v prihodnjih mesecih.

Svetniki so ponovno razpravljali tudi o opozorilih novinarjev, da politika in vodstvo RTV Slovenija nad njimi izvajata pritiske. Med drugim se je do nedavne javne tribune o razmerah na RTV Slovenija opredelil predsednik programskega sveta Peter Gregorčič. Člane sveta je obvestil, da se je v okviru rednega srečanja sestal s predstavniki Evropske komisije in jim predstavil vsebino tribune. Evropskim gostom je predvajal videoposnetke nastopov novinarjev, vendar ne v celoti, temveč zgolj posamezne »udarne« izjave. Sodelujočim novinarjem RTV Slovenija Gregorčič očita, da pozivajo k uporu, da izrekajo grožnje in kolege šikanirajo. Predstavnica hišnega novinarskega sindikata, novinarka Helena Milinković, pa je pojasnila, da je bila javna tribuna odgovor na dejstvo, da vodstvo blokira dialog z zaposlenimi. Opozorila je, da je predsednik programskega sveta izjave novinarjev, izrečene na javni tribuni, iztrgal iz konteksta. Spomnila je tudi na 40.000 podpisov v podporo neodvisnemu novinarstvu, ki jih je zbrala civilna družba.

Ponovno ostre besede

Na seji se je razvila ostra debata. Programski svetnik, akademik Slavko Splichal, je med drugim opozoril, da so poglavitni vir sovražnega govora zoper novinarje politiki, ki so trenutno na oblasti. Spomnil je, da premier Janez Janša v tvitih novinarje žali in da je dve novinarki RTV Slovenija označil za odsluženi prostitutki. Zaradi tega tvita je bil Janša tudi obsojen na sodišču.

Generalni direktor pa je zanikal obtožbe, da zatira dialog z zaposlenimi. »Nikogar ne utišamo, z vsemi se pogovarjamo, razen v primerih, ko dialog ni takšen, kot bi lahko bil,« je dejal. Programski svet je s posebnim sklepom obsodil napade na novinarje. Izrekel pa je tudi poziv novinarjem, naj v javnosti ohranjajo ugled RTV Slovenija. 

Priporočamo