V torek so na vzhodu države zaradi obilnih padavin številne reke prestopile bregove. Razmere naj bi se v sredo po napovedih Arsa umirile, izjemi sta Krka in Kolpa. Tudi če bodo padavine ponehale, bo nevarnost zemeljskih plazov še nekaj dni visoka.

Slovenija se je že drugič v kratkem času znašla pod vplivom sredozemskega ciklona, je na torkovi novinarski konferenci opozoril meteorolog Branko Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso). Dodal je, da ogroženost povečuje predhodna namočenost terena.

Na severovzhodu države je bilo v torek največ težav v porečjih Ščavnice in Pesnice ter v spodnjemu toku Drave. Po napovedih naj bi se v sredo razmere na severovzhodu države umirile, pričakujejo pa povečan pritok na porečjih Krke in Kolpe. Obe reki sta ponekod že v torek popoldne prestopili bregove. Janez Polajnar iz službe za hidrologijo na Arsu opozarja, da so reke v južni Sloveniji zelo polne, in pričakuje, da se bo v sredo in četrtek poplavljeno območje razširilo. »Predvidevamo, da se bo Krka približala posameznim naseljem, po zadnjih izračunih smo nekoliko bolj optimistični glede največjega pretoka. Upamo, da Krka vendarle ne bo poplavila naselij.«

Kolpa je v torek  poplavljala na Hrvaškem, v bližini Karlovca, kjer je poplavilo tudi nekaj hiš. Glavnina torkovih padavin je sicer prišla prek severne Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. V obeh državah so zaradi poplav v nekaterih regijah že v torek razglasili izredne razmere.

Na terenu tudi vojska

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin je v torek pojasnil, da so v skladu z napovedmi Arsa že v torek  dopoldne dvignili pripravljenost in v celoti pregledali vso razpoložljivo opremo v tem delu Slovenije. Behin je prepričan, da stvari obvladujejo, tudi zato, ker so vnaprej predvideli možne scenarije. »Seveda pa je narava nepredvidljiva. Na srečo na severovzhodu države pričakujemo umirjanje razmer, na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja pa se bodo vodotoki poviševali še kar nekaj časa, zato moramo biti na to pripravljeni,« je napovedal za sredo. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je dodal, da je od torka v pripravljenosti tudi 72. brigada Slovenske vojske. Obrambni minister Marjan Šarec je v torek po oceni stanja na območju Podravja sporočil, da gre v sredo na teren inženirska enota Slovenske vojske, ki bo omogočila prehodnost tam, kjer so hiše zaradi plazov odrezane od sveta. Minister poudarja, da na terenu največjo težavo predstavljajo zemeljski plazovi. Teh je največ na območju reke Pesnice in Šentilja, kjer je kar nekaj hiš odrezanih od sveta.

Nevarnosti plazov

Mateja Jemec Auflič iz Geološkega zavoda Slovenije je opozorila, da tudi če bo v naslednjih dneh morda manj padavin, je nevarnost zemeljskih plazov še vedno visoka. »Največja nevarnost plazov je trenutno na vzhodu, jugovzhodu in severu države,« je poudarila strokovnjakinja iz geološkega zavoda in prebivalce na izpostavljenih območjih opozorila, naj bodo pozorni na dogajanje v okolici objektov, predvsem na razpoke in nenavadne zvoke, ki nakazujejo na potencialni zdrs zemeljske gmote. »Če opazijo take pojave, naj takoj pokličejo na številko 112, sami pa naj se umaknejo na varno,« je dodala. x

Priporočamo