V Zdravstvenem domu Ljubljana je zasedenih vseh deset ambulant za neopredeljene paciente. Prebivalci brez zdravnika se v takem primeru v ambulante, ki so jih oblasti z interventno zakonodajo uvedle kot izhod v sili, ne morejo vpisati na novo.

V zdravstvenem domu sicer poudarjajo, da lahko bolniki v njihovih enotah, kjer so imeli zdravnika v preteklosti, tudi brez opredelitve dobijo zdravstveno oskrbo. Za nekdanje paciente, ki se ne morejo več vpisati v ambulantah za neopredeljene, oskrbo v zdravstvenem domu omogočajo v tako imenovanih administrativnih in kroničnih ambulantah. Ljubljančani, ki v preteklosti niso imeli zdravnika v tem zdravstvenem domu, pa morajo nadomestno oskrbo z izjemo nujnih storitev iskati drugje. V zdravstvenem domu jim svetujejo, naj se obrnejo na ambulanto, kjer so zdravnika imeli nazadnje. Tam namreč hranijo njihovo zdravstveno kartoteko.

Namesto 19 jih je deset

Tako kot v običajnih ambulantah družinske medicine lahko tudi v ambulantah za neopredeljene, ko dosežejo glavarinski količnik 1895 (ta je odvisen od števila in starosti pacientov), prenehajo z novimi vpisi. Ker ambulante za neopredeljene praviloma ne delujejo v polnem obsegu, mejo dosežejo pri nižjem številu pacientov kot običajne ambulante.

V Ljubljani se je v desetih ambulantah, ki so jih lani odpirali postopno, opredelilo nekaj manj kot 8000 ljudi. V enoti Šiška ta čas delujeta dve ambulanti za neopredeljene; da sta se zapolnili, smo poročali oktobra. V enoti Moste - Polje delujejo štiri, v enoti Vič - Rudnik tri in v enoti Bežigrad ena tovrstna ambulanta. Za Ljubljano so na ministrstvu za zdravje sprva sicer predvideli 19 ambulant za neopredeljene paciente, a je bilo hitro jasno, da za to ne bo dovolj osebja.

Nove ambulante so lani uvajali glede na potrebe in zmožnosti, so poudarili v zdravstvenem domu, ki ga vodi Antonija Poplas Susič. Zasedenost ambulant za neopredeljene se sicer ves čas spreminja, so pristavili. Nekateri pacienti si poiščejo izbranega »stalnega« zdravnika, s tem pa se sprostijo mesta za nove vpise.

Brez prostih koncesionarjev

V ambulantah za neopredeljene se lahko bolniki vsakič srečajo z drugim zdravnikom, kar velja za ključno slabost takšne oskrbe. V ljubljanskem zdravstvenem domu zato te ambulante vidijo kot rešitev, ki je primerna za krajše obdobje. V družinski medicini sta pomembna kontinuirana obravnava in dobro poznavanje pacienta, ugotavljajo v tem zavodu. Ministrstvu za zdravje so sicer že pred časom predlagali, da bi delo v ambulantah za neopredeljene omogočili še upokojenim zdravnikom in drugim specialistom, ki ob sedanjih pravilih ne morejo delati v njih. V tem primeru bi lahko odprli več ambulant za neopredeljene paciente, so poudarili.

Izbira zdravnika na novo je v tem zdravstvenem domu skorajda nemogoča že vse od leta 2019. V omenjenem letu se je – vlado je tedaj vodil Marjan Šarec – znižala meja obremenitev, pri kateri lahko v ambulantah zavrnejo dodatne vpise novih pacientov. Razmere so se še zaostrile predlani, ko je zdravstveni dom zapustilo 23 zdravnikov. Lani so zaposlili sedem specialistov družinske medicine, zaradi upokojitev ali drugih vzrokov pa jih je odšlo pet. V zdravstvenem domu si želijo, da bi pri njih kasneje ostalo 34 sedanjih specializantov družinske medicine, pripravljajo pa se tudi na zaposlitve zdravnikov iz tujine.

Na pojasnila ministrstva za zdravje, kako se bodo odzvali na to, da so se zapolnile tudi ljubljanske ambulante za neopredeljene, še čakamo. Po včerajšnjih podatkih Sledilnika Zdravniki v Ljubljani tudi med koncesionarji ni več specialistov družinske medicine, ki bi še sprejemali nove paciente. Tudi v okolici glavnega mesta je vrsta krajev, kjer si zdravnika prav tako ni mogoče izbrati. To med drugim velja za Vrhniko, Medvode, Škofjo Loko in Grosuplje. Spomnimo, da je odpiranje ambulant za neopredeljene paciente ob vse bolj oteženi izbiri zdravnika predvidela leta 2022 sprejeta interventna zakonodaja. To začasno rešitev bi lahko uporabljali do konca letošnjega leta, vlada pa bi lahko ukrep na podlagi mnenja Nacionalnega inštituta za javno zdravje podaljšala še dvakrat, vsakokrat za največ pol leta. 

Priporočamo