Štrukelj je medijem povedal, da je trajalo skoraj tri tedne za začetek pogajanj v zvezi z normativi v šolstvu, ki so po njegovih ocenah izjemno zahtevni. "Tri četrtine vseh prihrankov v proračunu je na šolstvu, znanosti in kulturi, kar se mi zdi skrajno problematično in za razliko od drugih razvitih držav v Evropi nenavadno," je dejal.

Ravno zato, ker so ta vprašanja šele zdaj "resno odprli", pa na današnjih pogajanjih podskupine ni prišlo do konkretnejšega napredka. Kot je izpostavil Štrukelj, pa sta ob tem tudi obe pogajalski strani opozorili, da pogajanja v zvezi z normativi "niso in ne morejo" biti ločena od pogajanj o plačah in od pogajanj glede socialnih vprašanj.

Začetek pogajanj o stavkovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja

Po koncu pogajanj prve podskupine se zdaj sestaja še podskupina, oblikovana za pogajanja o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev. Pred začetkom teh pogajanj je Štrukelj pojasnil, da se ta hip še ne ve točno, kateri predlogi bodo izhodišče za pogajanja. Ali bodo nadaljevali tam, kjer so se končala pogajanja "v mirnodobskem času" pred četrtkovo sejo vlade, ali pa bo predmet pogovorov tisto, kar je vlada "zapisala v zakon in napovedala, da bo znižala", je dejal Štrukelj.

"Stavka zagotovo bo, kajti mi nimamo v rokah ničesar"

"Stavka zagotovo bo, kajti mi nimamo v rokah ničesar," je še povedal Štrukelj. Dodal je, da so soočeni z "brutalnimi znižanji in zaostritvami" normativov, predlogi za znižanje plač in vseh nadomestil, hkrati pa jim grozi tudi, da bo "kakšnih 2000 do 2500 ljudi" ostalo na cesti. Po njegovem mora vlada razumeti, da tako naprej ne gre.

V zvezi s tem, kako bodo v sredo potekali protestni shodi na Ptuju, kjer se bo na obisku mudila tudi vlada, je Štrukelj pojasnil, da še ne ve, če so dobili dovoljenje za proteste. "Vem pa, da vlada dela vse, kar je v njeni moči, da bi pokazala, da se na Ptuju nič posebnega ne dogaja in pritiska na to, da učiteljstvo, uradništvo in zaposleni v zdravstvu ne bi preočitno pokazali, da so nezadovoljni z njihovimi predlogi," je bil jasen.

Šolniki so se prej pripravljeni odreči svojim plačam, kot popustiti pri standardih in normativih

Tretja podskupina, ki se bo pogajala o socialnih vprašanjih, naj bi se sestala v prihodnjih dneh, predvidoma bodo o teh vprašanjih govorili v petek na seji Ekonomsko-socialnega sveta. Štrukelj je ponovil, da se najprej morajo pogovoriti še s predstavniki konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, saj bi radi upoštevali tudi njihove želje v tem okviru.