Zbranim novinarjem sta Erjavec in Spindelegger na kratko spregovorila pred delovnim kosilom, kjer sta nadaljevala pogovore. Pred tem je Erjavca, ki je na Dunaj pripotoval z avtomobilom, sprejel tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer. "Zame je zelo pomembno, da lahko pozdravim novega kolega iz Slovenije," je uvodoma povedal avstrijski zunanji minister. Kot je pojasnil, sta z Erjavcem govorila "tako o položaju slovenske manjšine v Avstriji kot nemško govoreče skupnosti v Sloveniji".

"Glavne teme pogovorov so bile zlasti nadaljevanje dobrih odnosov in prijateljskih odnosov z Avstrijo. Ti odnosi so na visoki ravni. To smo potrdili tudi pri predsedniku republike in tudi v pogovorih na štiri oči z ministrom za zunanje zadeve," je dejal Erjavec. "Zlasti po sprejetju ustavnega zakona moramo ugotoviti, da so ti odnosi dobri. Dotaknila sva se tudi predloga novega zakona o narodni skupnosti. Sem zelo hvaležen ministru, da je zelo pozoren pri besedilu tega zakona. Želimo si, da ne bi bile kake pravice naše manjšine okrnjene in sem optimist in mislim, da se bo zadeva dobro iztekla," je dejal Erjavec.

Ohranjati duh 7. člena ADP

Konkretno o uresničevanju 7. člena Avstrijske državne pogodbe (ADP) ali vprašanju notifikacije ADP nista govorila, je še pojasnil Erjavec. "Vendar je povsem jasno, da je treba duh 7. člena ADP ohranjati v vseh predpisih, ki bodo v bodoče sprejeti z avstrijske strani. Mislim, da ni posebne bojazni, da ne bi zadeve uredili v duhu te pogodbe," je ocenil slovenski zunanji minister. Erjavec je izpostavil tudi, da je Avstrija tretji najpomembnejši gospodarski partner Slovenije. "Imeli smo blagovne menjave za štiri milijarde evrov, kar je za Slovenijo izjemnega pomena. Tudi investicije v Sloveniji so z avstrijske strani v višini 50 odstotkov, kar pomeni, da je polovica vseh investicij avstrijskih. Zato je zelo pomembno, da ohranimo dobro vzdušje," je dejal.

Dejal je tudi, da imata državi v načrtu tudi več skupnih projektov. "V Sloveniji razmišljamo o tretjem pomolu v Luki Koper, ki je pomembna tudi za avstrijsko gospodarstvo," je izpostavil. Kot je dejal Spindelegger, želita Slovenija in Avstrija kot sosednji državi, ki se dobro razumeta, okrepiti sodelovanje znotraj EU, "da bosta vzpostavili močno os v Evropi". Erjavec je Spindeleggerju opisal tudi svoj obisk v Zagrebu v ponedeljek. Pri tem se je zavzel za sodelovanje med vsemi tremi državami v regiji.

Sodelovanje Zahodnega Balkana

"Strinjala sva se, da moramo nadaljevati s tesnim sodelovanjem na Zahodnem Balkanu. Hrvaška bo postala pomembna, 28. članica EU. Ne smemo pozabiti drugih držav v regiji. Skupaj si moramo prizadevati, da bo imel Zahodni Balkan evropsko perspektivo. To je pomembno za obe najini državi in oba si bova za to prizadevala," je izpostavil Spindelegger. "Vemo da je Zahodni Balkan zelo občutljivo področje. Veselimo se vsakega napredka. Vemo, da je Srbija postala kandidatka, da ima ta status in da je treba s temi prizadevanji nadaljevati. Menim, da je sodelovanje med Avstrijo in Slovenijo tudi ključnega pomena za stabilnost v regiji Zahodnega Balkana," je še dodal Erjavec.

Kot je opozoril, se EU v tem trenutku ukvarja bolj s stabilizacijo evra, finančnimi težavami, gospodarsko rastjo "in včasih se kar pozabi, da imamo še nekaj stvari za postoriti tudi v Jugovzhodni Evropi". O kakih "odprtih vprašanjih" posebej nista govorila. "Vedno obstajajo odprta vprašanja. Vendar imamo v resnici odlične odnose in ne vidim nobenih velikih problemov," je zaključil avstrijski zunanji minister.