Število prihodov domačih turistov je lani doseglo 1,16 milijona, kar je za 3,9 odstotka več kot pred letom dni. Število tujih turistov pa se je povzpelo za 8,8 odstotka na dobrih dva milijona.

Domači gosti so lani ustvarili 3,87 milijona prenočitev ali 0,5 odstotka več kot leta 2010. Tuji so jih ustvarili 5,37 milijona oz. 9,1 odstotka več kot pred letom dni, so danes končne podatke sporočili iz državnega statističnega urada.

Decembra lani so v turističnih nastanitvenih objektih zabeležili skoraj 183.000 prihodov turistov in več kot 474.000 njihovih prenočitev. To je za štiri odstotke oz. 1,2 odstotka več kot pred enim letom.

Število prenočitev tujih turistov je bilo za 5,8 odstotka višje kot decembra 2010, medtem ko je bilo število prenočitev domačih turistov nižje za 3,3 odstotka.

Največ tujih turistov je v Slovenijo decembra lani pripotovalo iz Italije (42 odstotkov) ter iz Avstrije in s Hrvaške (po 10 odstotkov). Po številčnosti so jim sledili turisti iz Srbije in Nemčije. Največji delež prenočitev so prispevali italijanski gosti (37 odstotkov) in avstrijski turisti (12 odstotkov).

Največ prihodov turistov je bilo decembra v zdraviliških občinah (34 odstotkov), prav tako prenočitev (42 odstotkov). Na drugem mestu po številu prihodov in prenočitev turistov so bile gorske občine, sledile so obmorske občine in občina Ljubljana.

Domači turisti so decembra lani 34 odstotkov vseh prenočitev ustvarili v občinah Brežice, Moravske Toplice, Piran in Podčetrtek. Tuji turisti pa so 30 odstotkov vseh prenočitev ustvarili v občinah Ljubljana in Piran, so še navedli državni statistiki.

V Slovenski turistični organizaciji (STO) so kot zelo pozitivno ocenili rast števila turistov s tradicionalno pomembnih trgov: iz Nemčije, Avstrije in Italije. Pozitivni trend števila turistov Slovenija beleži tudi iz Rusije, držav Beneluksa, Madžarske, Hrvaške, Srbije ter iz Velike Britanije in Irske, so opozorili v STO ter izpostavili še visoko rast števila turistov iz azijskih držav.

Po ocenah direktorice STO Maje Pak podrobni statistični podatki potrjujejo, da slovenski turizem v primerjavi z Evropo in svetom ponovno beleži nadpovprečne rezultate. "Kljub rasti prihodov in prenočitev turistov, ki je celo nad pričakovanji, pa se zavedamo, da je tudi pred nami obdobje zaostrenih gospodarskih razmer s številnimi spremembami na turističnem trgu, zaznamovanim predvsem z vse večjo svetovno konkurenco," je dodala.