Kot je poudaril predsednik DOS Mitja Lešnik, je pred uveljavitvijo novega zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev državna štipendija znašala okoli 137 evrov. Zakonodaja sicer namesto tega predvideva višji otroški dodatek, do katerega so upravičeni. Vendar pa je slednji višji le za 54 evrov. "Razlika je očitna in znaša okoli 80 evrov", je izpostavil Lešnik.

Po njegovih besedah se dijaki večkrat srečujejo s tem, da so preslišani. Vendar verjame, da jih bo nova vlada poslušala. Ob tem je poudaril, da je zdajšnji predsednik vlade Janez Janša že v medijih dejal, da je bil odvzem omenjenih štipendij korak v napačno smer in da jih bo na nek način vrnil. "Pričakujemo, da bo izpolnil to obljubo," je dejal Lešnik.

Zbrali 17.000 podpisov

Kot je izpostavil predsednik DOS, so zbrali 17.000 podpisov dijakov in nekaterih staršev, ki jih bodo v sredo predali tudi vodstvu državnega zbora. Ob tem je dejal, da so pripravljeni uporabiti vsa pravna sredstva, da se jim štipendije vrne oziroma da se naredi sistem štipendij bolj pravičen, kot je zdaj.

Približno 30 zbranih protestnikov, opremljenih z napisi Don Kihot, se je nato v spremstvu policije odpravilo proti ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. S sabo so imeli balone, ki po besedah Lešnika simbolizirajo njihove štipendije. "Država je v zrak spustila naše štipendije, mi pa bomo danes v zrak simbolično spustili balone z željo, da se nam te štipendije nekoč vrne," je dejal.

Baloni v zrak pred DZ

Poslanci SD in predstavniki Dijaške organizacije Slovenije so se danes dogovorili za sodelovanje pri iskanju rešitev za težave, ki jih je mladoletnim dijakom povzročil novi zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, so po pogovoru povedali predstavniki poslanske skupine SD in DOS.

Namestnica vodje poslanske skupine SD Majda Potrata je v izjavi za javnost dejala, da so se dogovorili, da se znova dobijo po 1. marcu. Do tedaj pa bodo dijaki zbrali natančne številčne podatke o tem, v kakšni meri so mladoletni dijaki prikrajšani zaradi novega zakona. V skladu z njim namreč niso več upravičeni do državne štipendije, pač pa starši dobijo zanje otroški dodatek.

Po besedah poslanke se bodo v skladu z današnjim dogovorom več pogovarjali tudi o zakonu o štipendiranju.

Otroški dodatki v roke otrokom

Predsednik DOS Mitja Lešnik pa je dejal, da bodo do 1. marca dobili podatke o tem, koliko je bilo "izgubljenih štipendij oz. koliko jih je šlo v mirovanje". "Želimo, da bi štipendijo dobivali vsi dijaki ne glede na starost," je dejal.

"Otroški dodatki gredo v roke staršev," je opozoril. "Obstaja možnost, da gre otroški dodatek tudi v roke dijaka, a rad bi videl, koliko staršev nakaže ta denar otroku," je dejal.

Zbranih 17.000 podpisov, ki so jih predsedniku DZ Gregorju Virantu sprva nameravali izročiti danes, bodo v DZ predali v sredo, je napovedal. Podpredsednik državnega zbora Jakob Presečnik bo predstavnike DOS sprejel v sredo ob 12. uri, so sporočili iz DZ.

Enaka dostopnost do izobraževanja

Predstavniki DOS so se danes sestali tudi s poslansko skupino Pozitivne Slovenije, kjer menijo, da je treba z vso skrbnostjo preučiti dejanske posledice uveljavitve zakona, "saj ima lahko tovrstno varčevanje negativne posledice z vidika razslojevanja družbe in enake dostopnosti do izobraževanja". "Kakršen koli poseg v pravice mladih, ki pomeni poslabšanje njihovega socialnega položaja, je za nas nesprejemljiv," so po sestanku sporočili iz Pozitivne Slovenije.

Po preučitvi dokumentov in na podlagi dejanskega stanja, ki se bo pokazalo po prvih prejetih odločbah, se bodo v Pozitivni Sloveniji aktivno vključili v reševanje problematike in zahtevali odgovore od resornega ministra in direktorja direktorata, so še zapisali.