Pahor, ki opravlja tekoče posle, predlaga, da bi predsedniki parlamentarnih strank in predstavnika narodnih skupnosti izmenjali stališča ter morda dosegli okvirne dogovore o treh temah. Kot prvo v kabinetu predsednika vlade omenjajo odločitev glede izbire arbitrov arbitražnega tribunala, kot to nalagajo ratificirani arbitražni sporazum ter pogodbeni roki in vloga obeh vlad ter Evropske komisije.

Tudi o pripravi slovenskih stališč pred vrhom Sveta EU

Predsedniki strank bodo spregovorili tudi o pripravi slovenskih stališč pred vrhom Sveta EU, ki bo zasedanje začel predvidoma 30. januarja in se ga bo udeležil Pahor. Izmenjali pa bodo tudi stališča in morebiti oblikovali skupno podporo paketu zakonov, ki jih je vlada nedavno posredovala v razpravo in sprejem v DZ.

Udeleženci sestanka, na katerem bodo pri posameznih točkah dnevnega reda sodelovali tudi pristojni ministri in visoki uradniki, bodo razpravljali tudi o nedavnem znižanju bonitetnih ocen devetim evropskim državam, med katerimi je tudi Slovenija.

Po navedbah Pahorja sicer pri mnenju bonitetnih hiš "ni odločilno samo vprašanje stvarnih finančnih referenc, temveč, zlasti v primeru Slovenije, zastoj v reformah, ki ga dodatno bremeni podaljševanje procesa oblikovanje nove vlade".

Za Slovenijo bi bilo po oceni kabineta predsednika vlade zelo koristno, če bi lahko v vmesnem času vlada predlagala, DZ pa razpravljal in sprejel vsaj tiste zakone, ki pomenijo izpolnjevanje evropskega programa stabilnosti. To bi se "pozitivno odrazilo v presoji odzivne sposobnosti naše države v času krize območja evra, ki jo dodatno poglablja že pričakovana recesija".

Premier je po opravljenih dvostranskih pogovorih zmeren optimist glede uspeha političnega vrha, so še zapisali v kabinetu predsednika vlade.