Dan samostojnosti in enotnosti je poklon samostojni Sloveniji in složnosti, ki smo jo izkazali pred 21 leti. Slovenija je v dobrih dvajsetih letih po besedah Viranta prehodila izjemno pot, v zadnjih letih pa malce zaspala in začela nabirati razvojni zaostanek. Zato dan samostojnosti in enotnosti za marsikoga ne bo tako prazničen, kot bi moral biti, je pojasnil.

Toda metanje puške v koruzo ne pride v poštev. Konstituiranje Državnega zbora novega sklica lahko po mnenju Viranta vzamemo kot priložnost za novo razvojno etapo, s sprejetjem široko usklajenega interventnega zakona pa smo pokazali, da znamo biti složni. Mednarodnim finančnim trgom smo z zakonom dali pozitiven signal, sebi pa prižgali žarek upanja na boljše čase.

Ob tem si ne smemo delati iluzij, da lahko o vseh vprašanjih vsi mislimo enako. Za prijetno sožitje v družbi je bistveno, da se zavedamo različnosti med ljudmi in jo spoštujemo. "Svoboda, o kateri je razmišljal in pisal preminuli pisatelj in državnik Vaclav Havel, je svoboda, da poveš svoje mnenje, svojo resnico, je neprecenljiva pridobitev družbenega razvoja", je še povedal.

Enako velja v politiki, kjer je predsednik DZ pozval k moči argumentov, slogi in enotnosti ter k sodelovanju v dobro državljank in državljanov. Za slogo je treba včasih postaviti v ozadje lastni interes, pozabiti na kako zamero, biti strpen in velikodušen. Čim večkrat se je treba vprašati - kot je dejal John Fitzgerald Kennedy - "ne, kaj lahko domovina stori za nas, temveč tudi, kaj lahko mi storimo zanjo."

Danes je v slovenski družbi veliko apatije in pesimizma, je opozoril in dodal, da je še vedno veliko zadovoljnih in optimističnih ljudi. Poslance je pozval, naj se potrudijo, da optimizem in zadovoljstvo prevladata. Današnji dan "daje priložnost, da se spomnimo, kakšno moč imamo v slogi in kaj vse smo bili sposobni doseči z enotnostjo", je zaključil svoj govor.