Kot je namreč opozoril Novak, so bili nekateri že sedaj deležni šikaniranja, samo zato, ker so člani SVS. Novak je sicer še z dvema vojakoma pred ministrstvom za obrambo položil nekaj transparentov, na katere so zapisali svoje zahteve. Tako med drugim zahtevajo preklic standardnega operativnega postopka za obračunavanje potnih stroškov, sprejem sistemizacij po predpisanih postopkih v Sloveniji, izvajanje razporejanj pripadnikov Slovenske vojske (SV) s podpisom aneksa k pogodbi in vzpostavitev učinkovitega varstva pravic pripadnikov SV. Prav tako izpostavljajo sklenitev kolektivne pogodbe za vse posebnosti vojaškega poklica.

Glavna zahteva: Sprememba miselnosti

Novak je ob tem poudaril, da se v sindikatu zavedajo, da so v sedanjih časih potrebna odrekanja. Tudi oni so se pripravljeni marsičemu odreči, je dejal, vendar ne tako, da se oni odrekajo, preostali del javnega sektorja pa ne, je poudaril. Kot je Novak dejal novinarjem, je osnovna zahteva ta, da se spremeni miselnost in da se začne razmišljati o tem, kako bi vojaški sistem prilagodili družbi in predpisom, ki v družbi veljajo. Doslej se je počelo tako, da se je sistem zapiralo, "in s tem smo dobili državo v državi, ki deluje po svojih principih in običajno mimo predpisanega", je namreč menil Novak.

Novak je tudi poudaril, da so junija podali kazensko ovadbo zoper obrambno ministrico Ljubico Jelušič, ki so jo danes še dopolnili, saj se k ovadbi pridružuje še konfederacija novih sindikatov. Predsednik omenjene konfederacije Lombar je ob tem zatrdil, da trditve SVS o nepravilnostih držijo. "Sam nisem mogel verjeti, da se to dogaja, zato smo jih vzeli pod svoje okrilje," je dejal Lombar.

Nedopustna drugorazrednost vojakov

Po njegovih besedah se v 21. stoletju ne more dopustiti, da se slovenske vojake obravnava kot drugorazredne in da zanje določeni zakoni ne veljajo, predvsem kar se tiče pogodb o zaposlitvi, je izpostavil Lombar. Na tem področju so namreč vojakom po Lombarjevem mnenju kršene temeljne človekove pravice. Še večje kršenje pravic pa se mu zdi, "da nekdo nekomu govori, da ne sme javno izražati svojega videnja in zahteve".

Od pristojnih institucij odziva ni, čeprav jih prosijo za pogovor, je še poudaril Lombar. "Govorijo nam samo o reprezentativnosti, tukaj pa so pravna mnenja deljena," je nadaljeval. Od ministrstva za obrambo zahtevajo, da jim prisluhnejo "in se končno začnejo pogovarjat". Protestniki so svoje zahteve nato odnesli v stavbo obrambnega ministrstva, vendar tam ni bilo nikogar, ki bi zahteve prevzel, zato so jih pustili v avli ministrstva. K zahtevam so priložili tudi dopis, v katerem so zaprosili ministrico, naj zahteve prenese svojemu nasledniku.