Novice.Dnevnik.si Novice/Slovenija

Česa takega Prešernov Kranj še ni doživel

Nagrada za izviren pristop organizatorjev Prešernovega semnja so bili tisoči obiskovalcev

Kranj - Če neka prireditev vztrajno raste, to pokažejo obiskovalci. Tisoči so včeraj kljub mrazu prišli v mestno središče Kranja in doživeli svoje mesto v preobleki iz Prešernovega časa. Nič ni manjkalo: ne stara tiskarna, ne stara kovačija, ne lajnarji, ne stare viže, ne kranjske klobase v pisani ponudbi, ki je zagotovo po pestrosti brez primerjave. Mesto, kjer je pesnik umrl, mu je dalo na tak način največ: privabili so staro in mlado na Prešernov smenj.

(Foto: Miran Šubic)

Oglas
 

Če župan Damijan Perne recitira Prešernovo pesem, če ga posnemajo številni mladi in manj mladi recitatorji, če se ljudje komaj nagnetejo v nabito polne galerije (in gostilne), potem je prireditev dosegla svoj namen. Igralec Pavel Rakovec in številni drugi, ki so prispevali k spreminjanju mesta v Prešernov čas, Natalija Polenec in vsi ostali iz Zavoda za turizem Kranj, ministrica za kulturo Majda Širca v vlogi "obiskovalke" in vsi drugi, so ustvarili neko zmes všečnega, prijetnega razpoloženja. Ljudje so na Maistrovem trgu zaplesali valček, pred Prešernovo hišo pa so videli zaljubljenega Franceta pod oknom "njegove" Julije. "Res pohvalno," je dejal Ljubo Kovačič, ki je bil nekaj časa nastopajoč plesalec, nekaj časa obiskovalec, ki v objektiv lovi pestre utrinke prireditve.

Pohvale gredo predvsem temu, da so v Kranju znali privabiti res ogromno obiskovalcev in da prireditev ni ne veselica, ne "visoka kultura" za izbrance. Je iz leta v leto razvijajoče se dogajanje, kjer kulinarični dodatki, trgovske stojnice in poezija ter galerije z razstavami tvorijo celoto praznika kulture in obenem priložnosti, da se ljudje srečajo še kje drugje kot v nakupovalnem središču.

Dodaj v: Digg del.icio.us Technorati Reddit

Prijavite napako v članku »

Komentarji
Dodaj komentar

Za komentiranje morate biti prijavljeni.

Zadnje objavljeno
Najbolj brano
Najbolj gledano
Najbolj komentirano
Vaši prispevki
Foto.Dnevnik.si

Dnevnik.si