Vlada premiera Pahorja je bila imenovana 21. novembra lani, natanko dva meseca po parlamentarnih volitvah. Ministrsko ekipo vladne koalicije, ki jo sestavljajo stranke SD, Zares, DeSUS in LDS, so v državnem zboru podprli v SD, Zares, DeSUS, LDS in SNS, proti pa so glasovali poslanci SDS in SLS. Danes tako mineva sto dni od nastopa vlade, ki običajno veljajo za "sto dni miru", v katerih opozicija vladi omogoči vzpostavitev oblasti in prevzem odgovornosti.

Kako ocenjujete Pahorjevo konsenzualno politiko?

Velik del pozornosti vlade je v prvih stotih dneh usmerjen v oblikovanje ukrepov, s katerimi bi omilili posledice svetovne finančne in gospodarske krize v Sloveniji. Dosedanji mandat so zaznamovali tudi odnosi s sosednjo Hrvaško, iskanje načina sodelovanja z opozicijo ter poskusi za vzpostavitev novih standardov na področju kadrovske politike. Še pred iztekom "stotih dni miru" pa je vlada zaradi reševanja problematike izbrisanih doživela že tudi prvo interpelacijo.

Premier Borut Pahor prvih sto dni dela vlade ocenjuje kot uspešne. Po njegovi oceni se vlada bistveno bolje odziva na težave, ki so povezane z gospodarsko in finančno krizo, kot je to občutiti v javnosti, kjer se je, kot ocenjuje, "pozornost morda preveč preusmerila v nekatere kontroverzne odločitve".

Zaradi tega si Pahor želi, da bi se vladi v prihodnje znova uspelo povsem osredotočiti na premagovanje finančnih in gospodarskih težav. Pri tem se zaveda, da bodo deležni očitkov opozicije, da so prepočasni, in da so nekateri koraki za odpravljanje posledic krize premajhni, vendar hkrati opozarja, pa je pomembno slediti razvoju krize in se nanjo odzivati na primeren način. Preveliko hitenje pri sprejemanju protikriznih ukrepov se namreč nekaterim državam ni obrestovalo, je spomnil.

Tudi v koalicijskih poslanskih skupinah prvih sto dni dela nove vlade ocenjujejo kot uspešno, posebej glede na to, da je delo prevzela v zaostrenih gospodarskih in finančnih razmerah. Nasprotno so do dela vlade bolj kritični v opoziciji, kjer kot napake vlade izpostavljajo prepočasno protikrizno ukrepanje in kadrovske menjave.